W czerwcu wzrost polskiego sektora przemysłowego nabiera ponownie tempa. Zgodnie z najnowszym Wskaźnikiem Managerów Logistyki od IHS Markit, wzrost zatrudnienia jest największy od kwietnia 2017 roku a towarzyszy mu najsilniejszy wzrost kosztów produkcji w przemyśle od siedmiu lat.
POLECAMY
Wyniki badań wskaźnika PMI® z czerwca zasygnalizowały najsilniejszą ogólną kondycję polskiego sektora przemysłowego od początku 2018 roku. Zarówno produkcja, jak i liczba nowych zamówień oraz zatrudnienie zarejestrowały szybsze niż odnotowane w maju tempo wzrostu. Presje wydajnościowe były nadal widoczne, gdyż liczba zaległości nadal rosła, a opóźnienia dostaw znacząco się wydłużyły. Wzmocniły się także presje cenowe, a średni wzrost kosztów produkcji w przemyśle był najszybszy od kwietnia 2011 roku.
W czerwcu wskaźnik PMI wzrósł z majowego najniższego od dziewięciu miesięcy poziomu 53,3 do poziomu 54,2, sygnalizując silny ogólny wzrost polskiego sektora przemysłowego. Najnowsze odczyty były najwyższe od pięciu miesięcy i wydłużyły bieżącą tendencję wzrostową do 45 miesięcy z rzędu. Wzrost wskaźnika PMI w czerwcu odzwierciedlał zarówno szybsze tempo wzrostu liczby nowych zamówień, produkcji, jak i zatrudnienia.
W czerwcu wzrost produkcji przemysłowej przyspieszył, a tempo wzrostu było zgodne z obserwowanym obecnie silnym trendem. Tym samym bieżąca tendencja wzrostowa została przedłużona do 23 miesięcy z rzędu.
Wzmocnienie tempa wzrostu produkcji odzwierciedlało szybszy wzrost liczby nowych zamówień, którego tempo było najsilniejsze od czterech miesięcy. Firmy podkreślały dobry popyt krajowy. Liczba nowych zamówień eksportowych w badanym miesiącu nieznacznie wzrosła po majowym spadku.
Z powodu rosnąc...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!