Wyniki grudniowych badań PMI® wykazały najsilniejszą od prawie trzech lat poprawę warunków gospodarczych w polskim sektorze przemysłowym. Zarówno wielkość produkcji, poziom zatrudnienia jak i całkowita liczba nowych zamówień wzrosły w szybszym tempie. Liczba całkowitych nowych zamówień osiągnęła najszybsze tempo wzrostu od lutego 2015 roku. Presje na łańcuchy dostaw pozostały silne, a opóźnienia dostaw były jednymi z największych od siedmiu lat. Koszty produkcji nadal rosły w historycznie szybkim tempie, aczkolwiek najsłabszym od trzech miesięcy. Producenci podnieśli także w szybkim tempie ceny wyrobów gotowych.
POLECAMY
HS Markit PMI Polskiego Sektora Przemysłowego to złożony wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego. Jest on kalkulowany na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50,0 oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.
Wskaźnik PMI w ciągu ostatnich pięciu miesięcy wzrósł czterokrotnie, odnotowując w grudniu poziom 55,0, wyższy od listopadowej wartości 54,2. Wynik ten sygnalizuje najsilniejszą od lutego 2015 ekspansję w polskim sektorze przemysłowym, wydłużając tym samym obecny okres wzrostów do 39 miesięcy (najdłuższa sekwencja pozytywnych odczytów od rozpoczęcia badań w czerwcu 1998). Główny wskaźnik osiągnął poziom powyżej średniej z badań długoterminowych (50,5).
Podsumowując rok 2017, średnia wartość wskaźnika PMI wyniosła 53,6. Jest to najlepsza roczna średnia od 2006 roku i drugi najlepszy wynik wskaźnika w historii.
W grudniu całkowita liczba nowych zamówi...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!