Uwolnij pełnię potencjału. Hiperautomatyzacja – trend, który kształtuje logistykę przyszłości i przyspiesza transformację cyfrową

TEMAT NUMERU

Hiperautomatyzacja to koncepcja polegająca na zastosowaniu ekosystemu zaawansowanych technologii automatyzacyjnych poprzez wykorzystanie posiadanego potencjału przedsiębiorstwa. Została uznana przez firmę doradczą Gartner za jeden z 10 najważniejszych strategicznych trendów technologicznych. Przybliżmy Czytelnikom, na czym polega ta koncepcja.

Hiperautomatyzacja to kompleksowe wykorzystanie dostępnych narzędzi z zakresu automatyzacji, sztucznej inteligencji oraz Business Intelligence, które ma na celu przekształcenie oraz stworzenie nowych procesów (transformację cyfrową przedsiębiorstwa), co przy użyciu tradycyjnych metod byłoby niewykonalne. Termin hiperautomatyzacja pojawił się po raz pierwszy w październiku 2019 r., zajmując pierwsze miejsce na liście 10 najlepszych strategicznych trendów technologicznych na rok 2020. W ramach hiperautomatyzacji wykorzystywana jest sztuczna inteligencja (ang. Artificial Intelligence, AI), a także uczenie maszynowe (ang. Machine Learning, ML) i zrobotyzowana automatyzacja procesów (ang. Robotic Process Automation, RPA). Jej celem jest automatyzacja powtarzalnych i czasochłonnych zadań. Hiperautomatyzacja dotyczy jednak nie tylko procesów, które można zautomatyzować, ale także poziomu automatyzacji, który często jest określany jako kolejna ważna faza transformacji cyfrowej.

Jak działa hiperautomatyzacja?

Pierwsza fala technologii automatyzacji opierała się w dużej mierze na technologii RPA, które polega na wykorzystaniu botów do naśladowania powtarzalnych, ludzkich czynności. Procesy te są oparte na określonych regułach i wykorzystują uporządkowane dane do wykonywania działań. W przeciwieństwie do RPA sztuczna inteligencja stara się symulować ludzki intelekt. Hiperautomatyzacja łączy technologie: RPA, Low/No code, BI, ML oraz AI, co umożliwia automatyzację praktycznie każdego powtarzalnego zadania, przez co staje się ona idealnym narzędziem do osiągnięcia cyfrowej transformacji organizacji.

Czym różni się hiperautomatyzacja od automatyzacji?

...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy