Uśpieni w poczuciu bezpieczeństwa. Cyberbezpieczeństwo superbohaterem chroniącym biznes logistyki

TEMAT NUMERU

Cybernetyzacja logistyki jest procesem fascynującym z wielu powodów. Najciekawszy z nich jest powodujący poziom nasycenia technologiami informatycznymi operacji logistycznych na każdym etapie, powodujące niespotykany rozwój tej branży gospodarki. Dotyczy to każdego rodzaju operacji logistycznej.

Cyberbezpieczeństwo jest pojęciem, które najczęściej kojarzy się z zapewnieniem bezpieczeństwa danych oraz dziedziną zapobiegania szantażom i kradzieżom zasobów firmy. Cyberbezpieczeństwo to również skomplikowana i rozbudowana sfera zapewnienia ciągłości działania, reagowania na incydenty operacyjne mogące mieć wpływ na operację oraz zarządzanie kryzysami. Centra logistyczne od zawsze są szczególnie narażone na kradzieże detaliczne, ale też działanie zorganizowanych grup przestępców (niekoniecznie przestępczych w rozumieniu kodeksowym). Dlatego też stawały się naturalnymi obszarami instalowania systemów telewizji przemysłowej, systemów alarmowych oraz systemów kontroli dostępu. 

Wszystko się kręci wokół CCTV

Te wszystkie systemy nazywane zbiorczo systemami bezpieczeństwa przez całe lata dynamicznie rozwijały się pod kątem technologicznym. Szczególnie telewizja przemysłowa startująca z poziomu analogowego i zamkniętego systemu video (ang. CCTV – ang. closed circuit television) stanowiła narzędzie działania służb security. Jej działanie miało zapobiegać kradzieżom jako narzędzie prewencyjne oraz ewidencji zdarzeń niepożądanych. Z czasem system CCTV stawał się coraz bardziej zaawansowany i integrowano go z innymi systemami bezpieczeństwa obiektu oraz oprogramowaniami magazynowymi typu WMS. Istotnymi przełomem było przejście z technologii analogowej na kamery IP funkcjonujące w idei IoT. 
Ten przełomowy moment spowodował, że z dość zaawansowanych urządzeń działających w zamkniętym środowisku każda kamera staje się niezależnym urządzeniem funkcjonującym w sieci komputerowej. 
Dodatkowe możliwości wpięcia systemu CCTV w system informatyczny firmy, w taki sposób, że istnieje możliwość nadania uprawnień do monitorowania kamer online poprzez laptopy i komputery stacjonarne, kompletnie zmienia punkt widzenia. Nie ma co ukrywać, że funkcje tego rodzaju są wygodne, pozwalają zwiększyć kontrolę nad procesami logistycznymi oraz budować pozycję security managera w organizacji. 
Niestety, przysłowie, ż...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy