Dołącz do czytelników
Brak wyników

System Efento Transport. Bank Innowacji Logistycznych prezentuje

BAZA WIEDZY | 14 marca 2020 | NR 1
0 460

Drugie miejsce w pierwszej edycji LOG UP – Logistic Start-up Bank – konkursu dla start-upów logistycznych –zajęła firma Efento za projekt systemu monitorowania temperatury i rejestracji przesyłek. 

Efento to polski start-up, który powstał w 2016 r. i zajmuje się projektowaniem i produkcją rozwiązań umożliwiających monitorowanie i analizę rożnych wielkości fizycznych, opartych na bezprzewodowych sensorach i rozbudowanej platformie w chmurze oraz aplikacjach mobilnych. 

POLECAMY

Firma została nagrodzona Złotym Medalem za „Rejestrator temperatury Efento” na targach Automaticon 2017. W 2018 r. firma opracowała System Monitorowania Wielkości Fizycznych w technologii NB-IoT, który został wyróżniony przez The AMA Association for Sensor and Measurement – 

Niemcy nominacją do grupy 35 najciekawszych rozwiązań z zakresu techniki pomiarowej i sensorowej na świecie. 

Na ten moment urządzenia Efento są używane przez ponad 3000 klientów, w tym firmy przemysłowe, farmaceutyczne, szpitale i magazyny w Polsce, USA, Wielkiej Brytanii, Norwegii, na Węgrzech, a także na Filipinach i w RPA. 

Problem do rozwiązania 

Problemem, który rozwiązuje firma Efento, jest dostarczenie pełnej i automatycznie zbieranej informacji o warunkach, w jakich transportowane są towary w zimnym łańcuchu dostaw. 

Zimny łańcuch dostaw (ang. cold chain) to proces nieprzerwanych kontroli parametrów temperatury na wszystkich etapach transportu farmaceutyków, produktów spożywczych czy diagnostyki medycznej. Od producenta do hurtowni, a później do końcowego etapu dystrybucji – punktu sprzedaży – jest monitorowana m.in. temperatura. 

Ze względu na tolerancję termiczną można wyróżnić pięć kategorii ładunków charakteryzujących się odmienną podatnością na temperaturę:

  • Deep freeze (-28°C do -30°C) – jest to kategoria zawierająca najniższe możliwe do osiągnięcia temperatury, odnosi się do transportu owoców morza,
  • Frozen (-16°C do -20°C) – kategoria zawierająca przedział temperatur używanych między innymi do transportu mięsa,
  • Chill (2°C do 4°C) – kategoria średnich temperatur lodówki, odnosi się do przechowywania owoców i warzyw, zapewniając im optymalną świeżość,
  • Pharmaceutical (2°C do 8°C) – kategoria odnosząca się do transportu większości towarów farmaceutycznych, takich jak szczepionki,
  • Banana (12°C do 14°C) – kategoria odnosząca się do zakresu temperatur, zapewniających kontrolowanie dojrzewania bananów.

Podczas transportu towarów w zimnym łańcuchu dostaw występuje wiele punktów krytycznych, w których może dojść do jego przerwania. Sam pomiar temperatury w skrzyni załadunkowej nie jest bowiem w 100% wiarygodny, ponieważ nie obejmuje on temperatury towarów, które znajdują się w opakowaniach. 

Dla zapewnienia wiarygodności zakresu temperatury umieszczane są rejestratory temperatury, wewnątrz opakowania, które rejestrują każde zmiany mogące mieć wpływ na jakość towarów.

Do kogo kierowane jest to rozwiązanie? 

Rozwiązanie firmy Efento jest dla każdej firmy zobowiązanej do transportu w regule „zimnego łańcucha”, a w szczególności do farmacji (transportu leków i szczepionek), przemysłu spożywczego, diagnostyka medyczna, transportu trzody chlewnej, bydła, drobiu itp.

Rozwiązania problemu 

Firma Efento stworzyła system monitorowania temperatury i rejestracji przesyłek, oparty na bezprzewodowych sensorach i urządzeniach mo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy