Proceder wyłudzania świadectw pochodzenia - Olaf do zadań specjalnych

ZARZĄDZANIE

Prawo celne dopuszcza sytuacje, w których osoba niewinna może ponosić konsekwencje błędów, zaniedbań oraz przestępstw, których dopuściły się inne osoby. A wszystkiemu przyświeca szczytna idea wyciągnięcia z kieszeni przedsiębiorców jak największej ilości gotówki.

Kodeks karny zawiera bardzo mądre uregulowania dotyczące karania winnych. Art. 53 § 1 wskazuje, że „sąd wymierza karę według swojego uznania, w granicach przewidzianych przez ustawę, bacząc, by jej dolegliwość nie przekraczała stopnia winy, uwzględniając stopień społecznej szkodliwości czynu oraz biorąc pod uwagę cele zapobiegawcze i wychowawcze, które ma osiągnąć w stosunku do skazanego (…)”. O tym, że nie należy karać niewinnych, Kodeks karny nie wspomina – jest to rzecz tak oczywista, że nikomu nie przyszło do głowy, że trzeba to gdzieś zapisać.

Kij i marchewka

Unia Europejska prowadzi wobec innych krajów politykę celną kija i marchewki. Marchewkę stanowią preferencyjne lub obniżone stawki celne, przypisane do konkretnych towarów, pochodzących z konkretnych krajów: takich, które zawarły z UE umowy o wolnym handlu lub tych, które znajdują się w grupie krajów najbiedniejszych i najmniej rozwiniętych. Rolę kija pełnią przede wszystkim cła antydumpingowe, nakładane na określone towary z niektórych krajów (a niekiedy sprzedawane przez określonych eksporterów), których ceny Unia Europejska uzn...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy