Jak wykazały badania, polscy fachowcy są coraz bardziej świadomi popytu na kadry i pewni swoich kompetencji. Szukają też partnerskich relacji z pracodawcami i jasnych zasad zatrudnienia.
POLECAMY
Raport do pobrania w PDF:
Na tropie dobrej pracy. Czego szukają pracownicy fizyczni?
Co w raporcie?
- Opinie specjalistów HR, badaczy oraz praktyków
- Wyniki badań opinii pracowników fizycznych
- Jak fachowcy postrzegają swoje kompetencje i rynek pracy
- Poziom zadowolenia pracowników fizycznych z pracy
- Za co cenią, a za co nie lubią swoich pracodawców
- Jak fachowcy szukają nowej pracy
Szacunek - to słowo skupiające potrzeby większości osób, których opinie znalazły się w raporcie „Na tropie dobrej pracy”. Pracownicy fizyczni oczekują stabilnych i jasnych zasad zatrudnienia. Chcą wygodnej i szybkiej rekrutacji, uczciwych relacji z szefami oraz zdrowego środowiska pracy.
Pracownicy fizyczni to jedna z najbardziej różnorodnych grup na rynku pracy. Znajdują się w niej zarówno najczęściej poszukiwani pracownicy niższego szczebla (budownictwo, handel, usługi), jak i fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Raport Pracuj.pl pokazuje że zarówno skuteczna rekrutacja, jak i utrzymanie tych pracowników powinny opierać się na szacunku i jasnych zasadach między szefem, a podwładnymi. Terminowość, szczerość i szacunek to jedne z najważniejszych kwestii, poruszanych przez badanych - komentuje Sylwia Sosnowska, HR manager w grupie Pracuj.
Jak postrzegają siebie pracownicy fizyczni?
Pracownicy fizyczni badani przez Pracuj.pl wykazują się stosunkowo dużą pewnością swoich kompetencji i znaczenia na rynku pracy. Połowa badanych uważa siebie za specjalistów w swojej dziedzinie (49%). 51% podziela także zdanie, że łatwo znajdą inne zatrudnienie w swojej branży - inaczej uznaje tylko co piąty. Również 51% dodaje, że w ich branży brakuje pracowników. Sytuację tą można zaobserwować w wielu specjalizacjach, a jednymi z sektorów najczęściej borykających się z tym wyzwaniem są logistyka i transport.
Pracownicy fizyczni wciąż mają średni wizerunek. Widać to na przykładzie zawodowych kierowców. Od kilku lat młode pokolenie walczy z takim wizerunkiem m.in. w internecie, gdzie pokazujemy, że jesteśmy takimi samymi ludźmi, jak inni. Sama praca kierowcy jest bardzo atrakcyjna, a zapotrzebowanie duże. Polska branża tr...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!