Podsumowanie europejskiego rynku dostaw „Out of Home” w 2022 r. Rozwiązania ostatniej mili

TEMAT NUMERU

Rynek przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczek (KEP) w Europie jest dynamicznie rozwijającym się sektorem logistyki, który notuje znaczący wzrost w ostatnich latach. Według szacunków, w ciągu ostatnich dwóch lat europejski sektor KEP zwiększył się o ok. 17%, z 77 mld euro przychodów w 2020 r. do ok. 90 mld euro w 2022 r.

KEP to skrótowiec od usług kurierskich, ekspresowych i paczkowych i odnosi się do firm pocztowych, kurierskich i logistycznych, które przede wszystkim zajmują się przewozem przesyłek o stosunkowo niewielkiej wadze (w większości krajów do 31,5 kg lub 32 kg) i objętości, takich jak listy, drobne paczki, dokumenty czy małe przedmioty. Sektor KEP obejmuje zarówno dostawy krajowe, jak i międzynarodowe. Oczywiście duża część tych firm obsługuje większe i cięższe ładunki, ale na potrzeby tej analizy pominiemy ten segment przesyłek. 
 

Rys. 1. Wartość sektora KEP w Europie w miliardach euro. Źródło: 2012–2020 Statista, 2021 Effigy consulting, 2022 Last Mile Experts


W roku 2022 sektor KEP był świadkiem znaczących wydarzeń, które miały zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ. Niestety, poprzedzające dwa lata pandemii COVID-19 oraz wojna w Ukrainie wprowadziły niezwykle dużą niepewność, strach i presję inflacyjną, co wpłynęło na ceny większości produktów, w tym na ceny paliw, mediów oraz kosztów pracowniczych, na które sektor KEP jest szczególnie wrażliwy. 
Wysoka inflacja i rosnące koszty życia spowodowały, że w pierwszych trzech kwartałach coraz większa liczba konsumentów zwracała się w stronę sieci, poszukując tańszych opcji zakupowych na platformach e-commerce. Ten trend pozwolił na utrzymanie stabilnego poziomu wolumenów paczek przez większość roku.
Pomimo tego, że ostatni rok był bardzo trudny do przewidzenia, wielu firmom z sektora KEP udało się poprawić bądź utrzymać wyniki z lat poprzednich, np. InPost osiągnął 44% wzrost wolumenów w Europie i 20% w Polsce, ale pojawiły się też pierwsze sygnały o spowalniającym się wzroście wolumenów (lub nawet ich zmniejszeniu r/r)...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy