Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

2 marca 2020

„Pay per Use” – nowy model inwestycji w oświetlenie dla przemysłu

0 382
Nowoczesne technologie umożliwiły wprowadzenie neutralnego dla bilansu modelu finansowania inwestycji w oświetlenie hal produkcyjnych i magazynowych na zasadzie „Pay per Use”. Są one realizowane bez wkładu własnego - poprzez abonament, którego wysokość uzależniona jest od stopnia eksploatacji opraw.

Indeks aktywności gospodarczej w polskim sektorze wytwórczym od ponad roku osiąga wartości poniżej utożsamianej z neutralnymi nastrojami symbolicznej granicy 50 pkt. Niepewność menadżerów co do przyszłej sytuacji gospodarczej skutkuje zwiększoną ostrożnością inwestycyjną. Paradoksalnie jednak odroczenie zakupów infrastrukturalnych sprawia, że przedsiębiorstwa nie korzystają z nowoczesnych rozwiązań pozwalających zwiększać produktywność i minimalizować koszty. By umożliwić pogodzenie pozornie sprzecznych dążeń do zachowania pełnej płynności finansowej oraz wypracowania korzyści dzięki zastosowaniu oszczędnych technologii, dostawcy proponują klientom nowe modele finansowania. Jednym z ciekawszych jest „Pay per Use” – propozycja działającej na polskim rynku firmy kompleksowo obsługującej partnerów biznesowych w obszarze rozwiązań oświetleniowych – włącznie z cyfrowymi systemami zarządzania.

POLECAMY

Geneza „Pay per Use”

Bodźcem do stworzenia modelu finansowania „Pay per Use” było z jednej strony uświadomienie sobie przyczyny, dla której wiele firm korzysta z przestarzałych systemów oświetleniowych, a z drugiej – zmiana otoczenia technologicznego, w związku z którą można było zaproponować nowe, wychodzące naprzeciw zidentyfikowanym potrzebom rozwiązanie. Konstatacja, że w wielu przedsiębiorstwach eksploatuje się niedoskonałe instalacje siłą rozpędu, w obawie o koszty i przestoje spowodowane potencjalną modernizacją, nie była sama w sobie zbyt odkrywcza. Wnioski wyciągnięte z niej w kontekście zmian na rynku pozwoliły natomiast stworzyć zupełnie nową jakość: gdyby zapewnić sprawną wymianę opraw i dobrać nowe – tak, by koszt inwestycji dałoby się rozbić na miesięczne raty, które – łącznie z nowymi, niższymi opłatami za energię elektryczną byłyby porównywalne z opłacanymi do tej pory rachunkami, zniknęłyby powody każące wstrzymać się z modernizacją. By model mógł funkcjonować,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy