Nie da się zbudować odrzutowca, pracując z domu. Jak automatyzacja i ucyfrowienie wspierają przestrzeganie rygorystycznych zasad dystansu społecznego?

ZARZĄDZANIE

Po wielkim lockdownie model walki z koronawirusem się zmienia. Wchodzimy w nową normalność, której granice określają wytyczne ekspertów. Epidemiolodzy nie mają wątpliwości: dystans społeczny w walce z pandemią jest bardzo skuteczny. Odmrażanie gospodarki to wyścig wieloetapowy, któremu sprostać muszą władze, społeczeństwo i biznes. Dla tego ostatniego to szczególnie duże wyzwanie. Wiele sektorów, jak logistyka czy produkcja, nie może przejść na home office. Dobra wiadomość jest taka, że mimo obostrzeń można skutecznie funkcjonować, co widać na zagranicznych, ale przede wszystkim polskich przykładach.

Koronawirus nadal rozprzestrzenia się po świecie, ale teraz wchodzimy w fazę proaktywnych działań. Kolejne kraje coraz bardziej się otwierają, a do życia wracają kolejne sektory – już w nowych warunkach, których ramy określone są przez specjalistów. Zachowanie dystansu społecznego nadal jest najlepszą formą walki z pandemią. O ile pracownicy umysłowi mogą i pewnie przez jakiś czas jeszcze będą pracować zdalnie, to produkcja i logistyka bez ludzi nie ruszą. Funkcjonowanie zakładu produkcyjnego czy magazynu bez fizycznej obecności ludzi jest jeszcze niemożliwe. Mówiąc bardzo obrazowo – nie da się zbudować odrzutowca, pracując z domu.
Menedżerowie zastanawiają się, co zrobić z obiektami, w których każdego dnia pracują dziesiątki, a nawet setki ludzi przez 8 godzin, na kilku zmianach. Jak zapewnić ciągłość operacji, skoro należy minimalizować liczbę osób i dystansować ich od siebie? Czy możliwe jest szybkie wprowadzenie zmodyfikowanych zasad? Te pytania zadawane są dzisiaj w wielu gabinetach. Nic dziwnego, bo dotąd nikt nie mierzył się z podobnym wyznawaniem i na taką skalę. Nigdy też zalecenia epidemiologów nie określały życia w przemyśle czy logistyce. Jednak jak mówi stare powi...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy