Na co należy zwracać uwagę przy zatrudnianiu uchodźców z Ukrainy? - Proste procedury i empatia

ZARZĄDZANIE

Obecna sytuacja polityczna i demograficzna znacząco wpływa na nasz rynek pracy. Oprócz znaczącego poczucia lęku i stresu wśród pracowników firm różnych branż, obok zmieniających się drastycznie cen czy trudności z nabyciem niektórych towarów, zmagamy się też z wyzwaniem zapewnienia godziwych miejsc pracy dla osób z Ukrainy. Mowa głównie o kobietach, bo mężczyźni, nawet ci, którzy pracowali wiele lat w Polsce, wrócili bronić swego kraju. Tym samym pozostawili firmy na polskim rynku, np. z branży logistycznej, budowlanej czy hotelarskiej, z licznymi wakatami.

Jak teraz radzić sobie z wyzwaniem, jakim jest zatrudnienie uchodźców z Ukrainy? Co firmy w Polsce wiedzieć powinny, co powinny przemyśleć, by zmniejszać ewentualne błędy w rekrutacji czy onboardingu? Wskazówek może być wiele. Oto niektóre z nich.

Łatwiejszy dostęp do pracowników z Ukrainy 

Pozyskanie uchodźców z Ukrainy jako kandydatów do pracy jest prostsze i tańsze niż wcześniej. Sytuacja naszych sąsiadów od wybuchu wojny jest niepewna. Od 24 lutego wiele osób przekroczyło granice, mając na uwadze szybki powrót do swojego kraju. Niestety, pierwsze tygodnie pokazały, że ten czas może się wydłużyć. Uwzględniając trudną sytuację uchodźców, zostały wprowadzone różne inicjatywy, dzięki którym zatrudnienie pracowników jest szybsze i łatwiejsze. Już w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny wiele portali pracy zaproponowało wsparcie zarówno dla Ukraińców, jak i dla pracodawców,...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy