Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

6 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Na co należy zwracać uwagę przy zatrudnianiu uchodźców z Ukrainy? - Proste procedury i empatia

0 254

Obecna sytuacja polityczna i demograficzna znacząco wpływa na nasz rynek pracy. Oprócz znaczącego poczucia lęku i stresu wśród pracowników firm różnych branż, obok zmieniających się drastycznie cen czy trudności z nabyciem niektórych towarów, zmagamy się też z wyzwaniem zapewnienia godziwych miejsc pracy dla osób z Ukrainy. Mowa głównie o kobietach, bo mężczyźni, nawet ci, którzy pracowali wiele lat w Polsce, wrócili bronić swego kraju. Tym samym pozostawili firmy na polskim rynku, np. z branży logistycznej, budowlanej czy hotelarskiej, z licznymi wakatami.

Jak teraz radzić sobie z wyzwaniem, jakim jest zatrudnienie uchodźców z Ukrainy? Co firmy w Polsce wiedzieć powinny, co powinny przemyśleć, by zmniejszać ewentualne błędy w rekrutacji czy onboardingu? Wskazówek może być wiele. Oto niektóre z nich.

POLECAMY

Łatwiejszy dostęp do pracowników z Ukrainy 

Pozyskanie uchodźców z Ukrainy jako kandydatów do pracy jest prostsze i tańsze niż wcześniej. Sytuacja naszych sąsiadów od wybuchu wojny jest niepewna. Od 24 lutego wiele osób przekroczyło granice, mając na uwadze szybki powrót do swojego kraju. Niestety, pierwsze tygodnie pokazały, że ten czas może się wydłużyć. Uwzględniając trudną sytuację uchodźców, zostały wprowadzone różne inicjatywy, dzięki którym zatrudnienie pracowników jest szybsze i łatwiejsze. Już w pierwszych tygodniach po wybuchu wojny wiele portali pracy zaproponowało wsparcie zarówno dla Ukraińców, jak i dla pracodawców, którzy będą chcieli zatrudnić uchodźców. Przykładowo portale pracuj.pl, infopraca.pl i OLX stworzyły dodatkowe zakładki, żeby kandydaci posługujący się językiem ukraińskim mogli z łatwością odnaleźć i przeczytać oferty pracy w swoim języku. Dodatkowe wsparcie otrzymali również pracodawcy, zatrudniający uchodźców. Mogą skorzystać z bezpłatnych publikacji ofert pracy, np. portal pracuj.pl daje możliwość publikacji aż 10 ogłoszeń od jednej firmy beż żadnych opłat. Warto zapoznać się z regulaminami publikacji takich ogłoszeń na portalach lub skorzystać ze wsparcia opiekuna klientai wykorzystać szansę dotarcia do odpowiednich kandydatów bez opłat lub przy minimalnych kosztach.

Minimalne formalności przy zatrudnieniu uchodźców 

Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko pozyskanie pracowników jest łatwiejsze, ale i ich zatrudnienie. 7 marca rząd przyjął specustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, która ma dawać im prawo do legalnego pobytu oraz dostęp do polskiego rynku pracy przez najbliższe 18 miesięcy (licząc od 24 lutego 2022 r.). Jeżeli sytuacja będzie tego wymagać, pobyt ten będzie mógł być przedłużony o kolejne 18 miesięcy. Uchodźcy, którzy mają nadany techniczny numeru PESEL, mogą podjąć pracę, a także korzystać ze świadczeń socjalnych oraz zdrowotnych. By tak się stało, pracodawca musi zarejestrować stosunek pracy. Może to zrobić w ciągu 7 dni od podjęcia współpracy, zgłaszając ją poprzez kanały elektroniczne do centralnego rejestru lub zgłaszając zatrudnienie do Powiatowego Urzędu Pracy.

Zaoferowanie pokrewnych stanowisk 

Myśląc o zatrudnieniu uchodźczyń i poszukiwaniu dla nich miejsc pracy, często rozważa się prace typu wsparcie czynności sprzątających w hotelach czy podawanie posiłków, zmywanie naczyń i gotowanie w restauracjach. Oczywiście jest to jakaś opcja. Sezon letni zbliża się dużymi krokami, a branże gastronomiczne (szczególnie w miejscowościach sezonowych) szykują się na wielkie otwarcia.

Z drugiej jednak strony warto rozważyć zaoferowanie Ukraińcom pokrewnych stanowisk do tych, jakie obejmowali przed wojną w swoim kraju. Mowa np. o fryzjerach/fryzjerkach, kosmetyczkach, kierowcach, pracownikach hurtowni, pracownikach sklepów odzieżowych, działu logistyki czy sprzedaży, a także pedagogów, psychologów, którzy mogą wesprzeć swoich rodaków w tych trudnych czasach. Tutaj niewielka znajomość języka polskiego powinna być wystarczająca, aby efektywnie pracować. Jeśli uchodźca...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy