Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

4 lutego 2020

Krok ku nowoczesności, czyli automatyzacja procesu audytu 5S

0 326
W firmie wdrożono system 5S, a kierownictwo realizuje działania w myśl filozofii Lean Management. Kilkunastu audytorów regularnie przemierza halę produkcyjną, biura i inne pomieszczenia sprawdzając poprawność 5S na stanowiskach pracy. Wyniki z audytu gotowe są kilkanaście dni później. Teoretycznie - efekty wprowadzenia powinny być pozytywne, praktycznie - czy to na pewno wpisuje się w ideę Lean Management?

5S to zestaw technik i metod, których głównym celem jest ustanowienie i utrzymanie wysokiej jakości stanowisk pracy. Wiąże się ściśle z właściwą organizacją środowiska pracy, udoskonalaniem kultury organizacyjnej oraz sprzyja stabilności procesów. Głównym celem Lean Management z kolei jest wyszczuplanie przepływu materiału i informacji. Jak się okazuje, tradycyjne podejście do 5S nie do końca realizuje tę ideę. 

POLECAMY

Prowadzony tradycyjnie audyt zabiera sporo czasu, podobnie jak i mozolne uzupełnianie ocen stanowisk po audycie, tworzenie raportów oraz statystyk. Właściciel obszaru dowiaduje się więc po dłuższym czasie, co było nie tak na jego stanowisku. Zdarza się nawet, że w momencie, kiedy otrzymał informację o niezgodności, ta już dawno została usunięta. Efekt? Entuzjazm do utrzymania 5S zdecydowanie maleje. I mimo że często nie dochodzi do jego całkowitego zaniechania, to efektywność i zapał zespołu zaczynają spadać. Brakuje mobilizacji, aby utrzymywać porządek. 

Tak jak i wiele obszarów, tak i wprowadzenie i realizowanie 5S może zostać wsparte nowymi technologiami. W jaki sposób? Wykorzystując dedykowane platformy audytowe, których zadaniem będzie wsparcie technik i metod 5S, jednocześnie...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy