Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

9 marca 2020

Komentarz ekspercki Axis Communications: Systemy wizyjne w magazynie

0 380
Polski rynek logistyczny nieustannie się rozwija. Tylko w ubiegłym roku powstało prawie 3 mln mkw. nowej powierzchni magazynowej. Wraz ze wzrostem konkurencji, coraz ważniejszym aspektem staje się niezawodność przewoźników. Dlatego mówiąc o nowoczesnej i efektywnej logistyce trudno pominąć odpowiednie zabezpieczenie towarów i miejsc ich przechowywania. Pozwala ono wyeliminować nieprawidłowości, takie jak pomylone czy zagubione paczki. Aby w łatwy i skuteczny sposób ograniczyć tego typu incydenty, warto postawić na nowoczesne technologie, w tym monitoring wizyjny.

Między 2014 a 2018 rokiem, podaż powierzchni logistycznych zwiększyła się o ponad 100 proc. W Polsce jest już ponad 19 mln mkw. magazynów, co sprawia, że jesteśmy największym rynkiem magazynowym w Europie Wschodniej. Wiąże się to m.in. z trendami konsumenckimi – według raportu Gemius „E-commerce w Polsce 2019”, już 62 proc. polskich internautów kupuje online. Przedsiębiorcy z rynku e-handlu poszukują więc nie tylko powierzchni magazynowej, ale także sposobów na optymalizację swojej działalności.

POLECAMY

Nowe wyzwania logistyczne

Zwiększająca się fragmentacja łańcucha logistycznego stwarza nieznane wcześniej wyzwania dla branży TSL. Już dziś w obszarze wsparcia powszechnie wykorzystywana jest telematyka. Najczęściej występującymi technologiami są dotąd kody kreskowe i czipy RFID (Radio Frequency Identification), które dzięki bramkom skanującym, przekazują do systemów śledzących informacje o położeniu i zawartości każdej paczki. Jednak narzędzia tego typu, choć pozwalają wskazać, kiedy doszło do nieprawidłowości, nie dają odpowiedzi, dlaczego tak się stało. W dochodzeniu do źródła problemu mogą natomiast pomóc systemy wizyjne.

Zainteresowanie monitoringiem w logistyce rośnie, przede wszystkim dlatego, że można wykorzystać go w coraz szerszym spektrum zastosowań. Wśród kluczowych korzyści wynikających z instalacji sieciowych kamer w magazynach można dziś wymienić nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom, ale także zwiększenie efektywności łańcucha logistycznego. Inteligentne rozwiązania wizyjne potrafią skutecznie monitorować przepływ towarów i związane z nimi procesy.

Dzięki wykorzystaniu monitoringu – łącząc obraz wysokiej jakości i odpowiednie oprogramowanie - możliwe jest prześledzenie całkowitej drogi konkretnej paczki przechodzącej przez magazyn. Nagrania wideo odpowiadające numerom w sy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy