Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

27 lutego 2020

NR 5 (Wrzesień 2019)

Kobotyzacja – szansa czy zagrożenie? Okiem menedżera

0 901

Zachodzące zmiany w środowisku technologicznym już przynajmniej od kilku lat nabrały bardzo szybkiego tempa. Związane szanse z postępem dla przedsiębiorstw z różnych sektorów są widoczne, a wdrożenia coraz szybsze. Jeśli chcesz być konkurencyjny, musisz inwestować w nowe technologie, a co za tym idzie – być przygotowanym na zmiany w przedsiębiorstwie. Ale co w kwestiach kobotyzacji? Czy na pewno wiemy, co to jest? Czy na pewno wiemy, jakie możemy jako ludzie i firmy czerpać korzyści z tego nowego trendu? To innowacyjne podeście da nam wiele możliwości w życiu codziennym, jak i gałęziach przemysłu – tylko jak być na to przygotowanym i sobie z tym poradzić? Rozwój – tak, ale jak zadbać o otoczenia i dobry odbiór tej nowej technologii?
 

Boimy się prostych rzeczy, np. tego, że roboty nas zastąpią, stracimy przez rozwój technologiczny pracę, nie będziemy mieć wpływu na to, co się dzieje. Obawiamy się również tego, że nie mamy wystarczającej wiedzy, aby pojąć i poznać to, co się dzieje w obszarze nowych technologii, że nie mamy takich zdolności.

POLECAMY

Jak szybkie jest to tempo? Na pewno o wiele szybsze niż jeszcze kilka lat, a nawet miesięcy temu... Trwa wyścig pomiędzy firmami, która będzie pierwsza i wdroży bardziej innowacyjne rozwiązanie, które zadowoli potencjalnych klientów.

Obawy leżą w naturze człowieka. Jeśli pojawia się coś nowego, naszym pierwszym odruchem jest obserwacja, a przez doświadczenie nabieramy zaufania, co pozwala nam rozwiać nasze wątpliwości, a nawet wewnętrzny lęk i strach. Zaczynamy poznawać, pozyskiwać jak najwięcej informacji na dany temat.

Digitalizacja w tym momencie to już tzw. buzzword. Prawie każdy go używał, chwalił się na rynku przed klientami, konkurencją, a tak naprawdę dla wielu osób było i czasami jeszcze jest dużą niewiadomą. Z drugiej strony, patrząc na zachodzące zjawiska, można zadać sobie pytanie – dlaczego mamy się nie obawiać automatyzacji, robotyki czy sztucznej inteligencji, jeśli nie mamy jej jasnej i klarownej terminologii/definicji? Dlaczego mamy nie obawiać się nowego świata, który nas de facto otacza już teraz, jeśli nam go nie wytłumaczono? 

Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka? 

Na podstawie obserwacji tego, co się dzieje na świecie, i tego, w jakim kierunku idzie nauka, możemy powiedzieć na ten moment, że nie ma takiego ryzyka. Nie jest to popularne stwierdzenie, ale mówi się o tym, że świat naukowców nie pracuje w tym momencie nad takimi rozwiązaniami. Nie ma kierunku zmierzającego do stworzenia sztucznej inteligencji mającej jaźń.  

Rozwija się nowa dziedzina, jaką jest kobotyzacja, czyli współpraca pomiędzy sztuczną inteligencją a człowiekiem, aby przede wszystkim ułatwić nam funkcjonowanie i działanie. Tak więc bardzo istotną kwestią jest to, w jaki sposób wykorzystamy sztuczną inteligencję i czy znajdziemy dla niej takie zastosowanie, aby rozwijała nasz biznes lub nasze życie codzienne. Przykładów na to, jak może się to dziać, jest już wiele – to np. znany Asystent Google, który może nam pomóc w różnych obszarach naszego życia, zaczynając od bardzo prostych, jak umówienie nas na wizytę, wyręczając z codziennych obowiązków dotychczas wykonywanych samodzielnie – można je wykonać botem. Nie wszystkie jednak rozwiązania w fazie testowej przechodzą do codziennego użycia. Powodem jest to, że wzbudzają kontrowersje czy wręcz się nie sprawdzają. Analiza sensorów w sieciach sklepów dyskontowych pozwala na analizę tego, gdzie, w jaki sposób i w jakich lokalizacjach można rozwijać biznes. To już nie trwa tygodni czy miesięcy, a kilka dni bąd...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy