Jak relacje w zespole mogą zwiększyć poziom zwinności firmy? - Zarządzanie zespołem szyte na miarę

ZARZĄDZANIE

Zarządzanie zespołem szyte na miarę to system zarządzania, który zapewnia firmie elastyczność dostosowywania się do zmian. Funkcjonujemy w ogromnej dynamice zmian warunków prowadzenia działalności. Niektóre zmiany (mniejszość) są na tyle zauważalne, że możemy na nie reagować od razu, to np. skutki obostrzeń pandemicznych, związane z tym przerwane łańcuchy dostaw oraz ostatnie wydarzenia geopolityczne, makroekonomiczne. Pomimo, że wielu z nas oczekuje powrotu do tzw. normalności, to już mamy nowe formy organizacji pracy.

Większość zmian jest mniej widocznych, dzieją się na tyle powoli i w mniejszej skali, że na co dzień ich nie widzimy. To np. zmieniające się oczekiwania pracowników, nowe oczekiwania klientów, nowe propozycje konkurencji itp. Dostrzegalne są dopiero efekty tych zmian i to po czasie. Widoczne są dopiero w chwili, gdy odchodzą dobrzy specjaliści i kluczowi klienci, spadają dochody. Leczenie skutków i naprawianie jest bardzo kosztowne i najbardziej absorbuje menedżerów. 

Jak zatem zobaczyć to, co jest niewidoczne, i dlaczego warto poświęcać temu dużo czasu? Z bardzo prostej przyczyny: aby nie tracić cennych zasobów na naprawianie rzeczy, którym można było zapobiec. 

Firmy mają dwa poważne wyzwania: 

Optymalizować procesy wewnętrzne w celu zwiększenia rentowności, co umożliwi dochód przy niskich marżach. 

Zwiększenie tzw. zwinności organizacji, sprawne przełączanie do zmieniających się indywidualnych oczekiwań klientów oraz pracowników. To konieczność kształtowania samodzielnych produktywnych zachowań załogi. 

Zgodnie z historią naturalną w obliczu zmian nie przetrwały najsilniejsze g...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy