Intralogistyczna mieszanka firmowa. Innowacje w intralogistyce

TEMAT NUMERU

Intralogistyka, podobnie jak inne dziedziny tego sektora, nie znosi próżni. Co rusz na rynek trafiają nowe produkty znajdujące zastosowanie w magazynach, centrach logistycznych i dystrybucyjnych. Z założenia mają być bardziej wydajne, a nierzadko też tańsze w eksploatacji niż te wcześniejszych generacji. Coraz bardziej liczy się również „proekologiczność” rozwiązań.

Intralogistyczne nowości mają przyspieszyć poszczególne procesy, np. kompletację, zracjonalizować zapasy magazynowe (kontrola wahań stanów magazynowych, zarządzanie ich uzupełnieniem) czy ułatwić transport wewnętrzny w obrębie samego magazynu, jak i między poszczególnymi zakładami produkcyjnymi oraz magazynami należącymi do jednego przedsiębiorstwa. Nie brakuje też nowych rozwiązań pomagających w zarządzaniu lokalizacją produktów czy przyjmowaniu i wydawaniu towarów. 

Sztuka kompletacji

Kompletacja stanowi kluczowy proces w magazynach. Przyszłościowym elementem wspierającym ten proces jest AutoStore. Innowacyjny system automatycznego składowania i kompletacji drobnych części w plastikowych pojemnikach powstał w oparciu o ideę optymalnego wykorzystania przestrzeni, dynamiki, efektywności energetycznej, skalowalności. Pojemniki są umieszczane w kratownicy. Roboty poruszają się po siatce szyn zamontowanych nad stosami. W sposób ciągły pobierają pojemniki, zmieniają ich ułożenie i dostarczają je do bezpośrednio połączonych portów dla towarów przychodzących i kompletacji. Pary kół umożliwiają robotom poruszanie się w dwóch kierunkach do dowolnego miejsca na siatce (pobieranie, przekazywanie i odstawianie pojemników). Siatka pozwala na instalację portów z każdej strony. Wszystkie komendy przekazywane są za pośrednictwem monitora. Kompaktowa konstrukcja AutoStore, bez korytarzy i półek, zmniejsza powierzchnię zajmowaną przez magazyn o 75% w porównaniu z konwencjonalnymi systemami. AutoStore jest rozwiązaniem modułowym, w którym to liczba robotów i stanowisk roboczych decyduje o przepustowości. Siatka może być dostos...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy