Dołącz do czytelników
Brak wyników

ZARZĄDZANIE

20 października 2022

NR 5 (Wrzesień 2022)

Firmy muszą zacząć szukać oszczędności - Rośnie znaczenie danych

0 81

Wojna w Ukrainie, rosnące ceny energii, przerwy w dostawach surowca, osłabienie złotego i prognozowana na początku marca przez Narodowy Bank Polski dwucyfrowa inflacja uderzają we wszystkich. Naturalną konsekwencją tej sytuacji jest rosnąca presja płacowa, wyższa niż przewidywana na początku roku.

Sprawy nie ułatwia przedsiębiorcom rynek pracownika. Aby utrzymać wykwalifikowany personel, a tym samym zachować rentowność, potrzebne będą nie tylko kompromisy w sprawie podwyżek i wzajemne zrozumienie, ale też konieczność szukania oszczędności w innych obszarach.

POLECAMY

Zapasy na ciężkie czasy

Magazyny mają ograniczoną pojemność, dlatego proces produkcji powinien odpowiadać wahaniom rynku. Niestety, szczególnie w przypadku dużych przedsiębiorstw produkcyjnych, zarządzanie w nieodpowiedni sposób może doprowadzić do wytwarzania zbytecznych części i zapchania magazynów. W efekcie – konieczności wstrzymania produkcji, co pociągnie za sobą dalsze problemy.

– Logistyka to nie tylko proces planowania przepływu materiałów, ale także realizacja i kontrola każdego etapu tego procesu. Chcąc zwiększyć wydajność i optymalizować koszty, wdrażając takie koncepcje jak Lean, SixSigma czy TOC, należy wziąć pod uwagę cały łańcuch dostaw, zachodzące w nim zależności, a przede wszystkim – sprawny przepływ informacji. Tylko systemowe spojrzenie na realizację procesów produkcyjnych pozwala na dostosowanie stanów magazynowych do bieżących wymagań i spełnienie wymagań wewnętrznych i zewnętrznych przedsiębiorstwa – mówi Krzysztof Żywicki z Zakładu Inżynierii Produkcji Politechniki Poznańskiej.

Postępująca cyfryzacja to podstawa Przemysłu 4.0. Systemy ERP stale gonią za sposobami zarządzania, dostarczając rozwiązań, które pozwalają na jeszcze pełniejszą optymalizację kosztów. Coraz więcej firm przenosi swoje, pochodzące nierzadko jeszcze z lat 90., systemy do środowiska SAP S/4HANA. 

– Niektóre pomysły zostały wdrożone w ramach projektu, np. w obszarze inwentaryzacji. Prace, które potrafiły zająć tydzień, o...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy