Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

6 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Doradztwo logistyczne - Bezpieczne zmiany w logistyce

0 78

Firmy i ich działy logistyczne przyzwyczajają się do nowoczesnych technologii. Zazwyczaj dzieje się to powoli, bo ciągle obawiają się o cyberbezpieczeństwo. Barierą bywa również brak odpowiednio wykwalifikowanych pracowników. Digitalizacja i cyfryzacja są ciągle dla niektórych „czarną magią”. W każdym przypadku zamierzając wdrożyć konkretne rozwiązania bądź przymierzając się do gruntownych zmian, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Zajrzeliśmy na strony kilku przodujących firm zajmujących się doradztwem logistycznym, w tym dotyczącym łańcucha dostaw. Co proponują?

Czterech na pięciu uczestników badań, których rezultaty znalazły się w raporcie „MHI Annual Industry Report Next-Generation Supply Chains: Digital, On-Demand and Always-On”, przygotowanego przez doradców Deloitte we współpracy ze stowarzyszeniem MHI, uważa, że w najbliższych latach koniecznością stanie się „ucyfrowienie” łańcucha dostaw, bo wymagania klientów co do lepszego i szybszego serwisu gwałtownie rosną. Konsument jest niecierpliwy, wymaga natychmiastowej reakcji i wymiany informacji, w szczególności cyfrowych potwierdzeń zamówień, śledzenia statusu realizacji czy aktualizowanej na bieżąco informacji o ich transporcie i dostawie. – Firmy muszą usprawnić swoje łańcuchy dostaw, by były one szybsze i bardziej przejrzyste dla ich partnerów. W tym sprzedawców, którzy odczuwają rosnącą presję ze strony konsumentów. Ponadto cyfryzacja i dostępność informacji pozwala samym producentom i dystrybutorom szybciej reagować na wszelkie zakłócenia oraz lepiej zarządzać kosztami – wyjaśniał Jakub Rosiecki z działu konsultingu Deloitte. Obecnie już prawie połowa firm korzysta z narzędzi automatycznej identyfikacji, najszybciej jednak przyjęła się chmura obliczeniowa (cloud computing), którą wykorzystuje już połowa ankietowanych. Prawdziwą furorę robią narzędzia optymalizacji zapasów i sieci logistycznej. Pozwalają one na uzyskanie znacznych oszczędności w kosztach logistyki (od 5% do 20% redukcji kosztów łańcucha dostaw). Olbrzymią rolę w zrozumieniu tej i innych zależności mają do odegrania doradcy w zakresie funkcjonowania łańcucha dostaw. 

POLECAMY

W roli głównej fachowość 

 – Zapewniamy kompleksowe kompetencje niezbędne do realizacji celów naszych partnerów – przedsiębiorstw, dla których logistyka i łańcuch dostaw są kluczowym warunkiem realizacji całościowej strategii biznesowej – podkreślają przedstawiciele Chaingers, firmy będącej zespołem ekspertów i praktyków logistyki. Chaingers jest właścicielem marki konsultingu logistycznego Logisys (zespół Logisys projektował i usprawniał logistykę dla ponad 100 przedsiębiorstw w Polsce i za granicą).

 – Firmy produkcyjne i dystrybucyjne chcą rosnąć, rozwijać się i tworzyć coraz sprawniej funkcjonujące organizacje. Muszą sprostać licznym problemom i wyzwaniom z obszaru logistyki i łańcucha dostaw – komentują na stronie internetowej specjaliści z Chaingers, dodając przy tym, że ograniczają ryzyka klientów związane ze wzrostem, rozwojem i zmianami w logistyce, pomagają właściwie ocenić sytuację, wypracować strategię, zaprojektować rozwiązania oraz bezpiecznie i skutecznie je wdrożyć. Specjaliści zatem umożliwiają „bezpieczną zmianę” w logistyce, a ich kluczową kompetencją jest „zrozumienie całościowego biznesu klienta oraz przełożenie celów i wyzwań biznesowych na uzasadnione w liczbach rozwiązania i projekty logistyczne”. Doradcy Logisys podkreślają, że usługi obejmują pełny proces optymalizacji logistyki i łańcucha dostaw przedsiębiorstwa od analizy, przez projektowanie, aż po finalne wdrożenie. Chodzi zatem o audyt logistyczny, doradztwo i projektowanie logistyki, optymalizację logistyki, automatyzację procesów, konsulting IT w logistyce oraz zarządzanie projektami. Wszystko to służyć ma zwiększeniu wydajności (m.in. poprzez eliminowanie zbędnych kosztów), ale też poprawie obsługi, jak również zmniejszeniu niekorzystnego oddziaływania na środowisko. 

W CH Robinson potwierdzają, jak ważne dla rozwiązywania problemów, poprawiania wydajności i zmniejszania złożoności łańcucha dostaw jest planowanie działań. A dotyczą one wielu aspektów. Jeśli chodzi np. o lepsze zarządzanie kosztami transportu i logistyki, specjaliści radzą, jak unikać nieoczekiwanych kosztów związanych ze zmieniającym się rynkiem przewozów towarowych i złożonością globalnego łańcucha dostaw. Wśród kluczowych czynników jest tu przede wszystkim wypracowanie najlepszego funkcjonowania na każdym z kierunków, co nie może się obyć bez dostępu do aktualnych (najlepiej otrzymywanych w czasie rzeczywistym) informacji na temat cen rynkowych, ale też od działań na rzecz skrócenia przestojów przy zachowaniu maksymalnej elastyczności (także podczas niespodziewanych zakłóceń). – Stwórz sprawny, odporny łańcuch dostaw dzięki odpowiedniej kombinacji informacji o rynku, innowacji technologicznych i najlepszych praktyk transportowych. Połącz dane planowania zapotrzebowania i zapasów z danymi dotyczącymi transportu, dostosuj swój plan transportu dzięki odpowiednim strategiom zdolności obsługi projektów i zadań – zalecają na stronie internetowej specjaliści z CH Robinson, zachęcając do zainteresowania platformą oprogramowania Navisphere® Vision. Zapewnia wgląd w źródła informacji o globalnym łańcuchu dostaw w jednym miejscu, łączy w czasie rzeczywistym informacje o zamówieniach i przesyłkach z aktualizacjami dotyczącymi transportu i czynnikami zewnętrznymi, które mogą zakłócać lub wpływać na łańcuch dostaw, niezależnie od tego, gdzie na świecie znajdują się konkretne przesyłki. Rozwiązanie bazuje na uczeniu maszynowym, analizie predykcyjnej i sztucznej inteligencji. Jak działa? Otóż Navisphere® Vision pobiera dane i aktualizacje statusu, a także monitorowanie pogody, ruchu i geopolityki, aby zapewnić całościowy obraz łańcucha dostaw w czasie rzeczywistym. Integracja urządzeń internetu rzeczy (IoT) umożliwia monitorowanie i natychmiastowe łagodzenie uszkodzeń lub manipulacji przesyłką. Dzięki algorytmom Navisphere® Vision pomaga przewidywać ETA i obliczać ryzyko lub zakłócenia w łańcuchu dostaw, pozwala zmniejszyć zapasy, bo zapewnia widoczność towarów, zarówno znajdujących w magazynach, jak i w ruchu.

Magazyn, na początek 

Łańcuch dostaw to naczynia połączone. Bywa, że problemem bywa funkcjonowanie istotnej części tego systemu, jaką stanowi magazynowanie. Usługi konsultingowe, wraz z planowaniem, projektowaniem i wdrożeniem, ma m.in. WDX SOLUTIONS. Mowa o kompleksowym wsparciu menedżerskim oraz technicznym z zakresu planowania, projektowania i optymalizacji obiektów magazynowych, procesów logistyki wewnętrznej, automatyzacji i wdrożeń techniki magazynowej oraz zarządzania strategicznego. – Przedstawiamy ofertę usług konsultingowych skierowaną do przedsiębiorstw planujących budowę nowego magazynu, zlecenie budowy w modelu BTS, wynajem powierzchni magazynowej, czy też optymalizację procesów logistycznych w istniejącym obiekcie – wyjaśniają przedstawiciele WDX SOLUTIONS. 

Zaczyna się od planowania koncepcyjnego obiektów magazynowych, analizy potrzeb biznesowych i logistycznych, ROI, a także planowania środowisk magazynowych w istniejących obiektach. Stosuje się w tym celu m.in. symulacje cyfrowe, analizę planowanych przepływów materiałowych (uwzględniając elementy architektoniczne i budowlane w odpowiednich obszarach planowania). Istotnym elementem doradztwa jest projektowanie logistyczne. Zespół działań pozwala określić, jakie technologie będą najlepsze do zastosowania w konkretnym obiekcie (dostępna technika, jak i potencjalna wydajność czy organizacja pracy). Modelowane są, jak również projektowane poszczególne procesy, obliczane potrzeby sprzętowe i osobowe, a także dokonywane są wszelkie kalkulacje finansowo-techniczne z tym związane. Zarządzanie projektami, wdrożenia i odbiory wyposażenia magazynowego oraz automatyki, kontrola budżetowa i terminowa, całościowa realizacja projektów wdrożeniowych, integracja rozwiązań, uruchomienia systemów – to zestaw działań w ramach ogólnego hasła: Wdrożenia i Integracje. Dochodzą do tego konsulting logistyczny stanowiący wsparcie i doradztwo techniczne w środowiskach funkcjonujących, analizy BHP oraz audyty (bezpieczeństwa, kosztowe, techniczne,...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy