Dołącz do czytelników
Brak wyników

TEMAT NUMERU

11 kwietnia 2022

NR 2 (Marzec 2022)

Bariera staje się zachętą
Zielone się opłaca

0 168

Oszczędności rzędu 50% w zakresie zużywania energii oraz zmniejszenie poboru mocy do 60% względem wartości bazowej to efekt wielowymiarowej polityki „Go Earthwise with Panattoni. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom deweloper redukuje również zużycie wody pitnej na poziomie 6000 l dziennie dla obiektu o powierzchni 20 000 m². Bycie „eko” to już nie moda i regulacje. Zielone się po prostu opłaca, zwłaszcza przy rosnących kosztach mediów. Dlatego Panattoni od lat skutecznie wdraża ekologiczne rozwiązania do swoich inwestycji, minimalizując ich odziaływanie na środowisko naturalne. Jednocześnie pokazuje kierunki rozwoju sektora i wspiera najemców w najbardziej efektywnych rozwiązaniach przeznaczonych dla ich branż.

Wysoki koszt energii uderza w te firmy, które zużywają jej dużo. – Przykładem jest logistyka produktów świeżych i mrożonych, gdzie energia stanowi połowę kosztów utrzymania mroźni. Jeszcze poważniej sytuacja wygląda w segmencie produkcyjnym. Ilość zużywanej energii w procesie technologicznym jest na tyle duża w porównaniu z innymi kosztami, że wzrost ceny energii gwałtowanie przekłada się na koszt wytwarzania i finalną cenę produktu. I tu podwyżki mogą zaważyć na atrakcyjności prowadzenia biznesu – mówi Michał Samborski, Head of Development, Panattoni.

POLECAMY


Modelowanie energetyczne 


Obiekty poddawane są modelowaniu energetycznemu zgodnemu ze standardami BRE – w przypadku Panattoni są to wskaźniki obowiązujące dla certyfikacji BREEAM na poziomie „Excellent” – jak dotąd najwyższym w branży na polskim rynku. Kluczowa w standardzie firmy jest minimalizacja strat ciepła poprzez poprawę właściwości termotechnicznych konstrukcji obudowy, energooszczędne okna czy energooszczędny system oświetlenia wewnątrz budynku i na terenie przyległym (LED). Stosowane są również destryfikatory, które rozprowadzają ciepło z górnych partii budynku do dolnych.

– Biorąc pod uwagę różną specyfikację naszych najemców, wskazujemy dodatkowe rozwiązania poprawiające efektywność budynków – tłumaczy Michał Samborski. Aby zapobiec nadmiernym stratom energii w trakcie procesów logistycznych i zwiększyć szczelności budynków, firma proponuje operatorom logistycz...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy