Sektor TSL stał się jednym z najczęstszych celów cyberataków. Jak uchronić się przed atakami hakerskimi

DODATEK SPECJALNY – AI W LOGISTYCE

Jeszcze kilka lat temu w rozmowach o branżach, które są najbardziej narażone na cyberataki, rzadko wspominano o sektorze Transport – Spedycja – Logistyka (TSL). Dotychczas na celowniku cyberprzestępców najczęściej znajdowały się firmy zajmujące się finansami, bankowością czy ochroną zdrowia. Jednak sytuacja zaczęła się diametralnie zmieniać ok. 4–5 lat temu.

Sektor TSL stał się coraz częstszym celem cyberataków. Jednym z najgłośniejszych takich incydentów był atak wirusa Petya przeprowadzony w 2017 r. Atak najmocniej uderzył w duńską firmę transportową Maersk – największego na świecie operatora morskiego transportu kontenerowego. Systemy informatyczne firmy przez kilka dni były sparaliżowane za sprawą złośliwego oprogramowania typu ransomware, które je zablokowało, jednocześnie wyświetlając komunikat o żądaniu okupu. W tym czasie operator musiał wyłączyć część swoich systemów zarządzania flotą i przyjmowania nowych zleceń. Na szczęście nie doszło do kradzieży danych. Mimo to atak sparaliżował działanie firmy, spowodował znaczne straty finansowe (kwartalny zysk operatora spadł o 300 mln dol.) oraz sprowokował znaczne zakłócenia w globalnym łańcuchu dostaw.
4 grudnia 2020 r. grupa hakerów zaatakowała PickPoint, firmę specjalizującą się w dostarczaniu zamówień online przez terminale paczkowe i punkty o...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy