Czas na inteligentne magazyny: Jak SI zmienia intralogistykę

DODATEK SPECJALNY – AI W LOGISTYCE

O sztucznej inteligencji (SI/AI) wiele się mówi, ale jak dotąd jej zastosowanie jest w powijakach. Ankieta Freightos przeprowadzona wśród menedżerów firm logistycznych pokazuje, że tylko 15% organizacji korzysta z SI, w tym 7% w pilotażu. W 2022 r. to arkusze kalkulacyjne były podstawowym narzędziem planowania dla większości (73%) firm z branży logistycznej, donosi McKinsey. W dobie czwartej rewolucji przemysłowej takie podejście to marnotrawstwo.

Jednak, jak się okazuje, zmiana czeka za rogiem. Ze wspomnianej ankiety platformy spedycyjnej Freightos dowiadujemy się, że specjaliści ds. logistyki w przeważającej większości (96%) zapowiadają, że już wkrótce będą wykorzystywać sztuczną inteligencję w niektórych obszarach. 
SI doskonale odnajduje się w logistyce, a przykładów nie trzeba szukać daleko. Znajdziemy je w Polsce, a jest nim projekt Warehouse Intelligence (WI). Wymyślony, stworzony i rozwijany przez inżynierów z PSI Polska. Warehouse Intelligence to innowacyjny system służący optymalizacji procesów intralogistycznych, którego sercem jest koncepcja cyfrowego bliźniaka – wirtualnej kopii fizycznego magazynu. – Bazując na algorytmach sztucznej inteligencji, WI „eksperymentuje” w wirtual...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy