Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROJEKTY , OTWARTY DOSTĘP

4 czerwca 2021

NR 3 (Maj 2021)

Hermes I w trasie. Case study – pierwszy w Polsce pilotaż komercyjnych dostaw z użyciem dronów w sieci Decathlon

0 310

Dwie rakietki do ping-ponga i trzy piłeczki, zegarek dla biegacza i koszulka – to właśnie te rzeczy znajdowały się w ładunku przetransportowanym w ramach pierwszej komercyjnej dostawy z użyciem dronu, która odbyła się 11 maja br. w Lublinie dla sieci Decathlon. Napędzany ośmioma silnikami dron Hermes w kilka minut po starcie dotarł do klienta, dostarczając zamówienie, po czym kontynuował lot do lądowiska docelowego, pokonując łącznie 12 km.

12 kwietnia br. sieć Decathlon wraz z dostawcą technologii – Spartaqs Group oraz start-upem zajmującym się wdrażaniem technologii, dostosowaniem i instalacją infrastruktury oraz projektowaniem dronostrad – LDT (Lublinensis Dron Transport) – uruchomiła pilotaż dronowego systemu transportowego, rozpoczynając tym samym podróż w kierunku rozpowszechniania rozwiązania jako dodatkowego ogniwa w procesie dostaw. Zaczęło się od pokazowych lotów polegających na zaprezentowaniu technologii, której głównym celem miało być sprawne i efektywne ekonomicznie przenoszenie asortymentu pomiędzy sklepami w obrębie miasta. Na podjęcie konkretnych działań nie trzeba było długo czekać. Po niespełna miesiącu przygotowań 11 maja br., po godz. 9.00, dron wyruszył spod sklepu w Węglinie do klienta i dotarł na miejsce w 2,5 min, pokonując przy tym dystans 1,3 km. Klient odebrał część ładunku, a dron ruszył w drogę do sklepu Decathlon w Czechowie, oddalonego o 7,1 km, by przekazać pozostałe elementy ekwipunku. 
– Otwartość na innowacje i gotowość do przecierania szlaków znajduje się w DNA Decathlonu. Dodatkowo zawsze chętnie wspieramy lokalne inicjatywy i lokalnych przedsiębiorców. To dlatego sklep Decathlon Lublin postanowił połączyć siły z LDT, który chce, aby Lublin stał się pierwszym miastem z infrastrukturą umożliwiającą poruszanie się po mieście dronów transportowych. I chociaż do operacji logistycznych przy użyciu dronów jeszcze długa droga (potrzeba specjalnych przepisów dot. transportu dronami), 11 maja br. w Lublinie odbył się pierwszy lot testowy i sklep Decathlon Lublin dostarczył towar do klienta za pomocą dronoida. Hermes I po pokonaniu 12 km, mimo silnego wiatru, dotarł do zaplanowanego miejsca docelowego i pozostawił paczkę u klienta – komentuje Wojciech Kozłowski, rzecznik prasowy Decathlon Polska.
– Działamy zgodnie z naszą misją, aby sport stał się jeszcze przystępniejszy i z chęcią testujemy nowe rozwiązania, które być może w przyszłości pomogą nam tę misję jeszcze lepiej realizować. Na tym etapie należy jednak podkreślić, że to jednostkowy test przeprowadzony przez Decathlon Lublin i jesteśmy bardzo ostrożni co do dalszego rozwoju tej formy transportu. Niemniej zachęcamy wszystkie firmy technologiczne, w tym start-upy, które chcą testować nowe innowacyjne rozwiązania, do kontaktu – chętnie razem poszukamy nowych rozwiązań, które sprawią, że jeszcze więcej osób będzie mogło korzystać ze sportu i jego benefitów – dodaje Wojciech Kozłowski.
 

POLECAMY

 


ROZMOWA 

Dostawy dronem klamrą dla łańcuchów logistycznych 

O szansach i zagrożeniach dla rozwoju dostaw z użyciem dronów, z Kamilem Chrzanem, kierownikiem projektu w LDT (Lublinensis Dron Transport), rozmawia Marta Kodym.

Kamil Chrzan, kierownik projektu w LDT
(Lublinensis Dron Transport)


Zacznijmy od podsumowania lotu Hermesa I z dostawą towaru sklepu Decathlon.
Warunki pogodowe zdecydowanie nie były najłatwiejsze tego dnia. Ale to dobrze. Mieliśmy przynajmniej wysoko zawieszoną poprzeczkę. Wiatr wiał z prędkością 18 m/s. To dość sporo. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że misja zakończyła się sukcesem. Myślę, że razem z firmą Spartaqs i Decathlon Polska napisaliśmy kawałek historii. Nie da się ukryć, że wiele osób mówiło nam, że jest to niemożliwe, a my pokazaliśmy, po której stronie jest prawda. To pierwszy taki lot w Europie i pierwszy dla firmy Decathlon na całym świecie. Tym samym mamy nadzieję, że będzie on akceleratorem zmian i pozwoli na rozwój dostaw z użyciem dronów. Oczywiście pozostaje kwestia środków....

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy