Dołącz do czytelników
Brak wyników

PROJEKTY , OTWARTY DOSTĘP

6 sierpnia 2021

NR 4 (Lipiec 2021)

Czas na wagę złota. Case study: pierwsze efekty wdrożenia WMS-a Consafe Logistics w Delta Trans

0 250

Już w starożytności czas stanowił kluczową rolę w organizacji pracy całego społeczeństwa. Przez wieki kolejne cywilizacje udoskonalały zegar w duchu myśli, że czas to pieniądz. Operatorom logistycznym tej roli czasu wyjaśniać nie trzeba. Delta Trans, chcąc przyspieszyć procesy logistyczne, a przez to zaoszczędzić na czasie, zdecydowała w 2019 r. o wdrożeniu w swoich magazynach nowego systemu zarządzania – Astro WMS®. Po niespełna roku od zakończenia wdrożenia przyszedł czas na pierwsze podsumowania i weryfikację, jakie oszczędności udało się do tej pory osiągnąć.

Wyzwanie

Grupa Delta Trans jest jednym z największych operatorów logistycznych w Polsce. Posiada siedem oddziałów zlokalizowanych na południu i zachodzie kraju. Na terenie centrum logistycznego w Świętochłowicach dyspo­nuje ponad 120 tys. m² nowoczesnych powierzchni magazynowych i hal produkcyjnych. Firma zapewnia obsługę i zarządzanie takimi procesami jak: sortowanie i przepakowywanie, paletyzowanie, co-packing, order picking, etykietowanie i wiele innych. Poza podstawową działalnością logistyczną Delta Trans świadczy też usługi produkcyjne, w tym zajmuje się projektowaniem i produkcją pojemników transportowych i konstrukcji stalowych, jak również świadczy usługi w zakresie co-manufacturingu. Portfolio klientów Grupy jest imponujące – w jego skład wchodzi 60 firm, które przekazały Delcie pieczę nad swoimi operacjami magazynowymi i dystrybucją. Przy takiej liczbie klientów sporym wyzwaniem był ich sprawny onboarding. 
Do tej pory, żeby móc przedstawić ofertę klientowi zainteresowanemu ich rozwiązaniem, operator musiał najpierw zastanowić się, ile będzie kosztować dodanie nowych operacji do systemu, a następnie uwzględnić ten koszt w swojej kalkulacji. Z drugiej strony, wymagało to czasu i zaangażowania dostawcy systemu, co znacznie wydłużało czas oczekiwania klienta na ostateczną ofertę.
Kolejnym obszarem wymagającym przyspieszenia były procesy wewnątrz magazynu. Dla przykładu założenie jednej lokalizacji w starym systemie trwało ok. 2 minuty, a mówimy tu o tysiącach dynamicznie zmieniających się lokalizacji różnego typu. Podobnie czasochłonne było przyjęcie towaru, które dodatkowo powodowało dużą ilość błędów:
– W przeszłości zdarzało się, że dostawy kontenerów z Chin były przyjmowane przez 8 roboczogodzin przez jednego magazyniera. Również samo wprowadzanie ich do systemu było czasochłonne i generowało wiele pomyłek. Potrzebowaliśmy rozwiązania, które pomogłoby nam uporządkować pracę w magazynie, zaoszczędzić czas i w rezultacie poprawić naszą konkur...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy