Autor: Arkadiusz Kawa

Działy
Wyczyść
Brak elementów
Wydanie
Wyczyść
Brak elementów
Rodzaj treści
Wyczyść
Brak elementów
Sortowanie

Upodabniające się platformy. Ekspert komentuje

Jak platformy sprzedażowe rzeczywistości B2C wpływają na funkcjonowanie zakupów B2B? W jakim kierunku marketplace’y rozwijają się i dlaczego? Komentuje dr hab. Arkadiusz Kawa, dyrektor Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania.

Czytaj więcej

O dalszym rozwoju e-grocery zdecyduje sprawność logistyki. Rynek e-grocery pod lupą

15 lat temu roczna sprzedaż towarów przez internet wynosiła tylko 1 mld zł. W ubiegłym roku było to już ok. 50 mld zł, czyli tyle, ile obroty Biedronki. Cała sprzedaż detaliczna wyniosła natomiast 860 mld zł. Mimo bardzo dynamicznego rozwoju e-handlu w Polsce cały czas jego udział w całkowitym handlu jest relatywnie mały. Do najbardziej popularnych kategorii kupowanych produktów należą elektronika, meble i wyposażenie wnętrz oraz odzież i obuwie. Podobnie jest w innych krajach europejskich. Coraz częściej klienci przekonują się jednak do zakupów artykułów spożywczych przez internet. 

Czytaj więcej

Dostawy w punkt. Strategia na logistykę ostatniej mili – out-of-home delivery

Jeszcze kilka lat temu, decydując się na zakupy przez internet, mieliśmy do wyboru dostawy w postaci przesyłki pocztowej lub kurierskiej. Te drugie były szybsze, ale o wiele droższe.

Dynamiczny rozwój handlu elektronicznego spowodował, że usługi KEP staniały i stały się ogólnodostępne (głównie za sprawą brokerów kurierskich). W międzyczasie na rynku pojawiły się automaty paczkowe, które szybko podbiły rynek. Klientom przestało przeszkadzać to, że paczka nie trafia pod ich drzwi. Mogą bowiem odebrać ją w dogodnym momencie. Stało się to impulsem do rozwoju tzw. dostaw poza domem (OHD – out-of-home delivery). Składają się na nie zarówno wspomniane automaty paczkowe, jak i punkty odbiorów i nadań (PUDO – pick up drop off).

Czytaj więcej