Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

7 listopada 2017

Warszawski transport miejski wśród najbardziej zrównoważonych na świecie

0 301
Warszawa zajęła wysokie 29. miejsce w ogólnym zestawieniu. Najwyższą ocenę uzyskała w kategorii gospodarka, zajmując 3. miejsce na 100 badanych miast.

Zrównoważony transport w miastach jest jednym ze strategicznych obszarów, w ramach którego mogą one budować swoją przewagę konkurencyjną, przyciągać inwestycje, znacząco podnosić jakość życia swoich mieszkańców oraz rozwinąć turystykę. Punktem wyjścia do inwestycji w lepszą infrastrukturę transportową jest dokładna ocena poziomu mobilności w mieście. Celem Arcadis, wiodącej globalnej firmy projektowo-doradczej, działającej w 70 krajach, jest poprawa jakości życia w środowisku miejskim. Dzięki wieloletniej obecności na całym świecie, doświadczeniu, obserwacji rynków oraz projektom realizowanym wspólnie z miastami i urbanistami, firma ma szeroki obraz mobilności w ośrodkach miejskich i dostrzega jak ważny jest to temat dla przyszłości metropolii. Na bazie tej wiedzy i doświadczenia powstał raport Sustainable Cities Mobility Index.

POLECAMY

Pierwsze miejsce w rankingu uwzględniającym 100 miast z całego świata zajął Hong Kong, za którym uplasowały się Zurych i Paryż. Zaskoczeniem może być to, że bogate, globalne stolice zajmowały odleglejsze miejsca w rankingu. Miasta z czołówki wyróżniały się większą równowagą pomiędzy trzema filarami zrównoważonego rozwoju - społecznym, środowiskowym oraz ekonomicznym.

Miasta na całym świecie stają obecnie przed wielkimi wyzwaniami związanymi z urbanizacją, starzejącą się infrastrukturą, wzrostem populacji oraz zmianami klimatycznymi. Wierzymy, że inwestycje w lepszy i bardziej zrównoważony transport zapewnią metropoliom wyższą produktywność, atrakcyjność oraz lepszy poziom życia dla mieszkańców, dając jednocześnie bazę do wzrostu ekonomicznego. W naszym raporcie pokazujemy poziom zrównoważenia miast w kontekście oddziaływania mobilności na społeczeństwo, środowisko i gospodarkę. Mamy nadzieję, że raport otworzy dalszą dyskusję o tym, co jeszcze można zrobić, żeby transport miejski był bardziej przyjazny, zrównoważony i odpowiadał na wyzwania przyszłości - tłumaczy Jarosław Miziołek, ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy