Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

13 lutego 2020

Time critical – dostawy, w których liczy się każda minuta

0 379
Łańcuchy dostaw just-in-time stały się bardzo popularne ze względu na oszczędność wydatków na magazynowanie i możliwość redukcji zapasów. Jeżeli w tak precyzyjnie dostrojonej maszynie nie wszystko zadziała płynnie, to koszty mogą szybko wzrosnąć, a wraz z nimi zniknie zaufanie klienta. Jednak nawet w przypadku realnego kryzysu i groźby przestoju na produkcji zawsze należy szukać sposobów rozwiązania problemu. Skuteczne wdrożenie planu B w trudnych sytuacjach potwierdzają przykłady z rynku, które przedstawiają eksperci GEFCO.

Według brokera ubezpieczeniowego JLT Specialty, w 2017 roku liczba zakłóceń w łańcuchu dostaw w branży motoryzacyjnej na świecie wzrosła o 30% w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Ta statystyka pokazuje, jak ważne jest posiadanie planów awaryjnych oraz współpraca z elastycznym dostawcą usług logistycznych, który potrafi błyskawicznie reagować na zmiany.

POLECAMY

Decydując się na realizację pilnych zleceń (tzw. time critical), firmy potrzebują skutecznych rozwiązań i mechanizmów kryzysowych na wypadek wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń w łańcuchu dostaw mówi Tony Gunn, wiceprezes Dywizji Forwarding z Grupy GEFCO.

Jeden z klientów Grupy GEFCO - francuski producent samochodów - zaopatrywał się w ważne komponenty u dostawcy z Czech. W wyniku pożaru dostawy zostały wstrzymane. W chwili wyzwaniem stało się zorganizowanie transportu od innego dostawcy, który wypełniłby lukę w potrzebach zakładu, gwarantując nieprzerwany dopływ komponentów i kontynuację pracy. Czas odgrywał ogromną rolę, a firma stała przed groźbą poniesienia olbrzymich strat. Z badania przeprowadzonego w 2006 r. przez Nielsen Research na zlecenie Advanced Technology Services wynika, że każda minuta przestoju linii produkcyjnej w branży automotive to strata około 22 000 USD.

Klient GEFCO natychmiast skontaktował się z alternatywnym dostawcą w Chinach. Równolegle GEFCO zebrało międzynarodowy zespół kryzysowy tak, aby w ciągu kilku godzin zorganizować dostawę części przez wyczarterowane samoloty. Niestety pożar w czeskiej fabryce wy...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy