Rozwiązania telematyczne na stałe zagościły już w kabinach ciężarówek i centralach firm z branży TSL. Coraz bardziej różnorodna oferta systemów mierzenia parametrów jazdy oraz rosnący rynek Internetu Rzeczy sprawiają, że więcej przedsiębiorstw transportowych inwestuj w technologie telematyczne. Jak wynika z badań zrealizowanych przez Inelo, już ponad połowa z przebadanych firm zdecydowała się na ich wdrożenie, a blisko 20% montuje je masowo w swoich pojazdach. Widać zatem wyraźnie tendencję wzrostową, od której nie będzie już odwrotu. Dlaczego?
POLECAMY
Skarbonka
Po pierwsze sprawy najbardziej oczywiste, czyli koszty. Raport Inelo wskazuje, że wśród korzyści płynących ze stosowania telematyki, 38% to oszczędności związane z bardziej precyzyjnym ustalaniem miejsca docelowego, a 17% to mniejsze zużycie paliwa.
Rozwiązania telematyczne, mierzące różnorodne parametry jazdy, jak na przykład spalanie paliwa i funkcje umożliwiające wysyłanie tych danych na bieżąco do firmy, pozwalają znacząco redukować koszty. Dane, płynące z takich urządzeń, to kopalnia użytecznej wiedzy dla wszystkich firm transportowych. Umożliwiają skuteczniejsze planowanie tras, jak również pozwalają stwierdzić, czy kierowca jeździ ekonomicznie. Dodatkową korzyścią jest również możliwość wykorzystania ich w programie szkoleń wewnętrznych. Oprócz tego pozwalają także monitorować pracę zarówno kierującego, jak i pojazdu i wpływają na znaczącą redukcję potencjalnych nadużyć — mówi Adam Kapuściński z Inelo.
Technologie takie jak GPS lub geofencing są też użyteczne przy tworzeniu systemów zarządzania flotą. Stan każdego TIR-a może być dzięki nim monitorowany zdalnie, co pozwala na zaplanowanie odpowiednich postojów i ewentualnych napraw bez konieczności szukania warsztatu po drodze.
Bez strachu
Oprócz redukcji kosztów istotna jest również kwestia bezpieczeństwa i komfortu pracy. Jest to jedna z ważniejszych przyczyn, dla których firmy decydują się na inwestycję w telematykę — 8...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!