Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

29 listopada 2018

Poprawa na rynku transportowym

0 237
Transport Market Monitor: pomimo znaczącego wzrostu możliwości przewozowych w III kwartale 2018 roku, ceny transportu spadły tylko nieznacznie.

Po notowanym od jesieni 2017 roku dramatycznym niedoborze w zakresie możliwości przewozowych na rynku transportu drogowego w Europie, w III kwartale br. ich wskaźnik odnotował dwucyfrowe tempo wzrostu. Nie wpłynęło to jednak znacząco na ceny transportu, które spadły jedynie o 2,8% w stosunku do poprzedniego kwartału. Co więcej, pomimo że tego lata zdolności przewozowe były znacznie większe niż w wakacje 2017 roku, transport w III kwartale br. był aż o 3% droższy w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku - wynika z 37. wydania Transport Market Monitor (TMM) opracowanego przez Transporeon Group i TIM Consult.

POLECAMY

Główne punkty raportu:

  • W III kwartale 2018 roku wskaźnik możliwości przewozowych osiągnął poziom 81,2, co oznacza wzrost o 15,8% w stosunku do poprzedniego kwartału br. W porównaniu do III kwartału 2017 roku (67,4) wskaźnik ten zwiększył się aż o 20,4%.
  • W III kwartale 2018 roku wskaźnik cen wyniósł 104,9, co oznacza spadek o 2,8% w stosunku do II kwartału br. Jednak jest on o 3% wyższy w porównaniu do analogicznego okresu 2017 roku.
  • Wskaźnik cen oleju napędowego wzrósł o 4% w stosunku do poprzedniego kwartału br.

Najnowsze wydanie TMM pokazuje, że możliwości przewozowe na rynku transportu drogowego sukcesywnie zwiększają się od maja br.

Pomimo że podobna sytuacja miała miejsce w 2017 roku, tegoroczny wzrost możliwości przewozowych jest znacznie większy niż wtedy. Zgodnie z przewidywaniami, ich wskaźnik osiągnął największe wartości w miesiącach wakacyjnych - od czerwca do sierpnia. We wrześniu spadł do poziomu z czerwca - nie był ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy