Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

15 stycznia 2019

Polski przewoźniku, zapnij pasy

0 370
Odpowiadając za niemal 8% międzynarodowego ciężarowego transportu towarów, Polska znajduje się w pierwszej trójce krajów Unii Europejskiej, które realizują najwięcej takich przewozów. O dobrej kondycji polskich firm transportowych świadczą także ich wyniki finansowe. Jednak rok 2019 zapowiada się dla nich burzliwie. Co ich czeka?

W Polsce jest trzecim krajem w Unii Europejskiej, w którym realizuje się najwięcej przewozów towarów - zaraz za Niemcami (28,4 proc.) i Francją (18,9 proc.). Ponadto wzrost dochodów w 2017 roku odnotowało 78 proc. polskich firm transportowych. Czy możemy się jednak spodziewać, że najbliższe miesiące będą równie optymistyczne?

POLECAMY

Nadchodzący rok będzie dla polskich przewoźników zdecydowanie pełen wyzwań. Z jednej strony nowych jak rosnące ceny paliwa, czy możliwe ograniczenie dostępu do rynku brytyjskiego po Brexicie, ale z drugiej tych aktualnych w polskiej branży transportowej od lat jak deficyt kierowców – wyjaśnia Maciej Specjalski, ekspert w dziedzinie ubezpieczeń transportowych w Colonnade Insurance S.A.

Brexit nie po naszej myśli

Wielka Brytania to ważny rynek dla polskich przewoźników – z 4,5 mln ciężarówek rocznie wjeżdżających do tego kraju, co czwarta jest zarejestrowana w Polsce.  Jak na to wpłynie Brexit? 
Pojawiają się pierwsze obawy – głównie ze względu na fakt, że po Brexicie to Komisja Europejska będzie regulować przewozy pomiędzy Wielką Brytanią i Unią Europejską. Istnieje ryzyko, że nowe warunki będą podyktowane interesami firm z państw zachodniej Europy. To może być dla polskich przewoźników katastrofalne – zachodnim firmom przewozowym nie zależy na kabotażu, czyli segmencie, w którym polskie firmy radzą sobie najlepiej. Według wyliczeń polscy przewoźnicy mogą liczyć się ze zmniejszeniem...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy