Wzajemne wsparcie na rzecz tworzenia łańcuchów logistycznych na osi wschód - zachód, północ – południe Europy oraz z Azji, a także wspólne kreowanie projektów inwestycyjnych i biznesowych w obszarze logistyki - to główne założenia dokumentu, który Polskie Koleje Państwowe S.A. podpisały z 10 polskimi firmami zajmującymi się działalnością logistyczną.
POLECAMY
Stronami Porozumienia Operatorów Terminali i Centrów Logistycznych Europy Środkowo - Wschodniej są:
- Euroterminal Sławków Sp. z o.o.,
- Logit T.J. Kowalewski i Wspólnicy Sp. J.,
- PKP Cargo Centrum Logistyczne Małaszewicze sp. z o.o.,
- PKP Cargo Centrum Logistyczne w Medyka- Żurawica sp. z o.o.,
- PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa Sp. z o.o.,
- Polskie Koleje Państwowe Spółka Akcyjna
- Śląskie Centrum Logistyki S.A.,
- Terminale Przeładunkowe Sławków - Medyka Sp. z o.o.
- Wielkopolskie Centrum Logistyczne Konin - Stare Miasto S.A.,
- Zarząd Morskiego Portu Gdynia S.A.,
- Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście S.A.
Zaangażowanie tak wielu podmiotów w działania na rzecz tworzenia łańcuchów logistycznych to bardzo dobry prognostyk. Integracja tej branży i zarazem rozwój działalności logistycznej, w połączeniu z trwającymi szeroko zakrojonymi pracami modernizacyjnymi na liniach kolejowych, wpłynie pozytywnie nie tylko na całą polską gospodarkę, ale też umocni pozycję naszego kraju za granicą jako bramy ze Wschodu do Unii Europejskiej - mówi Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.
PKP S.A. widzi przyszłość w zwiększeniu roli transportu kolejowego w łańcuchach logistycznych, dlatego też aktywnie włącza się w nowe projekty dotyczące budowy infrastruktury wsparcia logistycznego. Dla rozwoju logistyki i zwiększenia udziału w niej ekologicznych form transportu, takich jak transport morski czy kolejowy, a w przyszłości także wodny śródlądowy, potrzebna jest dobrze rozwinięta sieć różnego typu terminali czy parków logistycznych. Powinny one łączyć gałęzie transportowe w budowaniu wspólnych łańcuchów dostaw. Podpisane porozumienie jest również pierwszym etapem działań, zmierzającym do utworzenia wspólnej platformy logistycznej - mówi Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.
Realizacja założeń Porozumienia niewątpliwie przyczyni się do podniesienia konkurencyjności i rozwoju biznesowego uczestniczących w nim Stron. Jednym z głównych celów naszego działania będzie wzajemna pomoc w nawiązywaniu współpracy z firmami, będącymi dysponentami ładunków w celu ich pozyskania dla wspólnych łańcuchów logistycznych, a tym samym zwiększenie potencjału technicznego naszych firm - powiedział Bogusław Marciniec, prezes PKP CARGO Centrum Logistycznego Medyka-Żurawica Sp. z o.o.
Wiceprezes ds. infrastruktury w Zarządzie Morskich Portów Szczecin i Świnoujście SA - Kazimierz Drzazga, podkreśla, że rozwój szlaków kolejowych z pewnością wpłynie na poprawę dostępności do portów w Szczecinie i Świnoujściu. Efektywna i sprawna infrastruktura dostępowa...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!