Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

30 lipca 2018

Pierwsze połączenie intermodalne z Rumunią

0 272
Pierwszy intermodalny pociąg łączący Polskę i Rumunię, uruchomiony przez GOPET Poland. SPEDCONT Łódź wybrany jako terminal przeładunkowy.

GOPET Poland ogłosił uruchomienie nowego pociągu blokowego łączącego dwa największe rynki Europy Środkowo-Wschodniej: Polskę i Rumunię.

POLECAMY

Warto podkreślić, że jest to pierwsze kolejowe połączenie intermodalne między tymi dwoma krajami. GOPET ma doświadczenie w zarządzaniu usługami intermodalnymi, od 2014 r posiada już pociąg blokowy łączący Rumunię z Bułgarią, a także oferuje kilka regularnych połączeń między Rumunią i Węgrami a Niemcami i Belgią.

Zespół GOPET Intermodal stanął przed wieloma wyzwaniami związanymi z wdrażaniem nowego pociągu blokowego. Największym wyzwaniem był brak infrastruktury kolejowej przez Tatry, co pozwoliłoby na skrócenie trasy przejazdu. Obecna trasa obejmuje około 1000 km, a pociąg przekracza cztery granice w zaledwie 36 godzin (czas tranzytu między terminalami). Trzy z czterech granic (Węgry - Czechy - Słowacja - Polska) znajdują się w strefie Schengen, co ogranicza formalności kontrolne jedynie do granicy rumuńsko-węgierskiej.

Wybór terminalu był ważnym punktem w "optymalizacji" całkowitego czasu tranzytu oraz końcowych operacji przewozowych. W Polsce GOPET zdecydował o wyborze terminalu SPEDCONT, spółki będącej  częścią Grupy PEKAES, ze względu na bliskość łódzkiego biura oraz lokalizację w centrum Polski, co pozwala sprawnie i płynnie obsługiwać odbiory i dostawy od klientów z całej Polski. Terminal w Oradea został wybrany z uwagi na mniejsze obłożenie komunikacyjno-transportowe.

P...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy