Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

28 czerwca 2019

Pasy bezpieczeństwa ratują życie już 60 lat

0 197
W tym roku mija 60 lat od czasu, gdy pierwsi kierowcy pojazdów Volvo zapięli pas bezpieczeństwa, wynaleziony przez Nilsa Bohlina w 1959 r. Dziś jest on nadal uznawany za najważniejszą w historii innowację w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego, która według szacunków uratowała ponad milion istnień ludzkich.

Pomimo tak oczywistych faktów, zbyt wielu kierowców samochodów ciężarowych nie korzysta z tego prostego urządzenia.

POLECAMY

To ewidentne i bezsensowne narażanie życia. Statystyki pokazują, że gdyby wszyscy kierowcy korzystali z pasów bezpieczeństwa, ofiar śmiertelnych wypadków byłoby o wiele mniej – oświadcza Anna Wrige Berling, nowo mianowana dyrektor ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego i produktów w Volvo Trucks.

W 1959 r. pracujący w Volvo inżynier, Nils Bohlin, opracował nowoczesny, trzypunktowy pas bezpieczeństwa. Mimo opatentowania swojego wynalazku, firma postanowiła pozostawić ten patent otwarty, udostępniając go bezpłatnie wszystkim innym producentom pojazdów. Tę, raczej niekonwencjonalną decyzję podjęto kierując się szerokim interesem społecznym, by każdy mógł cieszyć się większym bezpieczeństwem w ruchu drogowym, bez względu na markę pojazdu, jakim się porusza. Jej skutki okazały się niezwykle korzystnie dla całego świata.

Żaden inny system nawet nie zbliża się do pasa bezpieczeństwa pod względem skuteczności ochrony. Trzypunktowy pas bezpieczeństwa uratował znacznie więcej ludzi niż jakiekolwiek inne urządzenie zabezpieczające – mówi Anna Wrige Berling.

Wynalazek ratujący życie, lecz nie zawsze wykorzystywany

W wielu częściach świata wśród kierowców i pasażerów samochodów ciężarowych odsetek tych, którzy korzystają z pasów bezpieczeństwa, jest wciąż – niestety – daleki od 100%.

Z opracowanego przez Volvo Truck...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy