Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

28 sierpnia 2018

Paliwo - gdzie szukać oszczędności?

0 357
Wydatki na paliwo to jedne z najwyższych kosztów, ponoszonych przez firmy transportowe. Obniżenie jego zużycia nawet o kilka procent może spowodować spore oszczędności. W jaki sposób i gdzie najlepiej ich szukać?

Kontrola spalania paliwa, optymalny wybór trasy czy analiza stylu jazdy kierowców to tylko niektóre ze sposobów zmniejszenia zużycia paliwa. Warto wprowadzać je w życie, bo nie tylko ułatwiają pracę kierowcom, ale pozwalają też na obniżenie kosztów transportu, a tym samym na uzyskanie sporych oszczędności przez właścicieli firm transportowych.

POLECAMY

Kontrola spalania

Kontrola spalania to jeden z najważniejszych sposobów, pozwalających obniżyć zużycie paliwa. W dokładnym pomiarze jego poboru pomaga licznik przepływu, instalowany w układzie paliwowym. Rozwiązanie to, dzięki wewnętrznemu systemowi IT, ułatwia precyzyjne monitorowanie zmian w poziomie oraz przepływie paliwa, a następnie oblicza i dostarcza użytkownikom systemu informacji o jego aktualnym i średnim zużyciu.

Stałe kontrolowanie poboru paliwa ułatwia też specjalna sonda pojemnościowa, wbudowana w zbiornik z paliwem, która uwzględnia długość pokonanej trasy oraz czas jazdy. Jej instalacja pozwala nie tylko na mniejsze zużycie paliwa, wynikające z bardziej ekonomicznej jazdy, ale również na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości związanych ze zużyciem, ale też z jakością wykorzystywanego paliwa.

Dodatkowym ułatwieniem jest instalacja specjalnych alarmów lokalnych, które informują o nieprawidłowościach w odczycie wskaźników paliwowych czy czujników, monitorujących temperaturę paliwa oraz jego jakość. Inwestycja w rozwiązania, umożliwiające mierzenie poziomu spalania i zużycia paliwa pozwala na obniżenie kosztów średnio o około 20 procent.

Analiza stylu jazdy kierowców

Często zbyt wysoki poziom spalania wynika również z niewłaściwych przyzwyczajeń kierowców. Eliminacja złych nawyków i poprawa stylu ich jazdy może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie ilości zużywanego paliwa. W osiągnięciu tego celu pomagają rozwiązania, umożliwiające stały monitoring jazdy.

Uzyskanie optymalnego poziomu spalania paliwa możliwe jest jedynie wtedy, kiedy kierowca ma świadomość, w jaki sposób prawidłowo kier...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy