Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

26 października 2017

Nowe sześć hektarów terytorium Monako płynie ciężarowcem

0 291
Nazwano go Marco Polo i jest dokiem, na bazie którego w Księstwie Monako, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zatoka, powstanie osiedle luksusowych apartamentowców.

W rezultacie terytorium Monako powiększy się o ok. 6 ha. Budowy doku podjęła się gdyńska stocznia Crist, zadanie wykonano w dziesięć miesięcy, a za transportowo-logistyczną część operacji, związaną z załadunkiem doku na statek, przed wyruszeniem do miejsca przeznaczenia odpowiadała firma Bollore Logistics Poland. 

POLECAMY

Na początku sierpnia br. nietypowy ładunek znalazł się na pokładzie potężnego statku Sun Rise, jednej z siedemdziesięciu tego typu wyspecjalizowanych jednostek na świecie, z którym udał się do Francji (dok ma być zacumowany w Marsylii). Ciężarowiec typu flo-flo (float on-float off) ma innowacyjny system balastowy, dzięki któremu może zanurzyć się pod wodę, co sprawia, że w istocie Sun Rise może być wykorzystywany jako pływający dok. Jednostka, właśnie dzięki systemowi balastowemu, podczas załadunku zanurzyła się, aby nad jej znajdujący się pod wodą pokład wpłynął Marco Polo. Następnie ciężarowiec opróżnił balasty i podnosząc się, uniósł ładunek, czyli dok. 

Skomplikowaną operację przeprowadzenia doku ze stoczni na kotwicowisko, gdzie dokonano załadunku, wykonała firma Bollore Logistics Poland. O skali przedsięwzięcia świadczą olbrzymie rozmiary konstrukcji, Marco Polo ma ponad 58 m długości i po...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy