Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

26 października 2017

Nowe sześć hektarów terytorium Monako płynie ciężarowcem

44
Nazwano go Marco Polo i jest dokiem, na bazie którego w Księstwie Monako, w miejscu, gdzie obecnie znajduje się zatoka, powstanie osiedle luksusowych apartamentowców.

W rezultacie terytorium Monako powiększy się o ok. 6 ha. Budowy doku podjęła się gdyńska stocznia Crist, zadanie wykonano w dziesięć miesięcy, a za transportowo-logistyczną część operacji, związaną z załadunkiem doku na statek, przed wyruszeniem do miejsca przeznaczenia odpowiadała firma Bollore Logistics Poland. 

Na początku sierpnia br. nietypowy ładunek znalazł się na pokładzie potężnego statku Sun Rise, jednej z siedemdziesięciu tego typu wyspecjalizowanych jednostek na świecie, z którym udał się do Francji (dok ma być zacumowany w Marsylii). Ciężarowiec typu flo-flo (float on-float off) ma innowacyjny system balastowy, dzięki któremu może zanurzyć się pod wodę, co sprawia, że w istocie Sun Rise może być wykorzystywany jako pływający dok. Jednostka, właśnie dzięki systemowi balastowemu, podczas załadunku zanurzyła się, aby nad jej znajdujący się pod wodą pokład wpłynął Marco Polo. Następnie ciężarowiec opróżnił balasty i podnosząc się, uniósł ładunek, czyli dok. 

Skomplikowaną operację przeprowadzenia do...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy