Jasne, minimalistyczne wzornictwo, futurystyczna powłoka zewnętrzna z ekranów i szkła oraz przestronne wnętrze – tak można by opisać futurystyczny budynek, ale w rzeczywistości chodzi o nową klasę pojazdów, a przy okazji nowy rodzaj mobilności. Dla pojazdów do przewozu osób Bosch opracowuje i dostarcza komponenty i systemy, umożliwiające ich automatyzację, integrację z internetem oraz elektryfikację. Jednak pełnię swoich możliwości ten rodzaj przewozów zyska wraz z wprowadzeniem usług dla mobilności. Bosch będzie dostarczał w przyszłości także usługi, które zostaną skonsolidowane w inteligentnym i płynnie zintegrowanym ekosystemie. Wśród nich znajdą się platformy rezerwacyjne, sharingowe i integracyjne, usługi parkowania i ładowania samochodów elektrycznych oraz rozwiązania programistyczne umożliwiające zarządzanie i serwisowanie pojazdów oraz zapewniające usługi rozrywkowo-informacyjne w czasie przejazdu.
POLECAMY
– Bosch rozwija wyjątkowy w skali świata pakiet sprzętu, oprogramowania i usług dla mobilności przewozowej – mówi dr Markus Heyn, członek zarządu spółki Robert Bosch GmbH.
Podczas największych na świecie targów elektronicznych CES 2019 w Las Vegas firma Bosch prezentuje rozwiązania dla tego rodzaju mobilności na przykładzie samochodu koncepcyjnego, umożliwiając odwiedzającym zapoznanie się z kompletną ofertą usług.
Usługi dla użytkowników i operatorów pojazdów przyszłości
Powstanie segmentu pojazdów do przewozu osób (tzw. Shuttles) jest efektem rosnącego popytu na usługę przewozów wspólnych: już w roku 2020 tylko w Europie, USA i Chinach na drogach znajdzie się około miliona takich pojazdów, a do roku 2025 – 2,5 miliona (źródło: Roland Berger). Duża część z tych środków transportu na żądanie będzie pojazdami z napędem czysto elektrycznym, a najpóźniej od połowy kolejnej dekady pojawią się także pojazdy bez kierowców. Dlatego każdy centymetr kwadratowy samochodu koncepcyjnego firmy Bosch jest naszpikowany technologią – od napędu elektrycznego i czujników zapewniających ogląd otoczenia w zakresie 360 stopni aż po sterowanie funkcjami łączności z internetem i komputery w pojeździe. Jednak komponenty i systemy to nie wszystko, czego potrzeba do zrealizowania wizji mobilności przewozowej przyszłości. Dopiero połączenie technologii i usług dla mobilności sprawi, że środki transportu na żądanie staną się przydatne na co dzień i będą dostępne dla każdego.
– Bez cyfrowych usług Bosch nie będzie można sobie wyobrazić samochodów przyszłości – mówi Heyn. Dzięki tym usługom użytkownicy będą mogli rezerwować pojazdy, współdzielić swoje trasy przejazdu z innymi pasażerami oraz opłacać przejazdy. Także ładowanie pojazdów, ich serwisowanie i konserwacja oraz planowanie tras i zarządzanie flotą wymaga usług, które Bosch będzie w przyszłości oferował operatorom flot przewozowych w ramach swojego zintegrowanego ekosystemu.
Rezerwacja i wspólne przejazdy
Przejazdy będzie się rezerwować za pomocą smartfona, tak więc użytkownik może to zrobić siedząc w domu na kanapie, lub będąc w pracy. Specjalny algorytm wykryje, który pojazd najszybciej dojedzie do żądanego miejsca oraz ilu innych użytkowników będzie chciało również skorzystać z podobnej trasy. Im więcej...
Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów
- sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
- dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
- dostęp do czasopisma w wersji online,
- dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
- ... i wiele więcej!