Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

7 listopada 2017

Masz problem z odśnieżaniem auta ciężarowego? Oto rozwiązanie!

0 377
Choć w kalendarzu dopiero połowa jesieni to zimowa aura może nadejść w każdej chwili, jak co roku zaskakując drogowców.

Zaskoczeni nie będą niestety kierowcy samochodów ciężarowych, którzy jak każdej zimy zmagać się będą z odśnieżaniem dachów swoich pojazdów. To problem od lat oczekujący na systemowe rozwiązanie, które teraz wydaje się być nieco bliżej - oferta profesjonalnych konstrukcji służących do bezpiecznego usuwania lodu i śniegu z naczep samochodowych jest już dostępna w Polsce, a akcja odśnieztrucka.pl, zainicjowana przez Fundację Truckers Life, ma promować budowę specjalnej infrastruktury.

POLECAMY

Wypadki spowodowane osuwającym się z dachów aut ciężarowych lodem, zdarzają się na polskich drogach co roku. I choć wszyscy teoretycznie zdają sobie sprawę z wagi zagrożenia, to poziom bezpieczeństwa się nie poprawia. Dlaczego tak się dzieje?

Brak odpowiednich narzędzi 

Na terenie Polski nie istnieje infrastruktura, która pozwoliłaby kierowcom bezpiecznie usuwać śnieg i lód z dachów samochodów dostawczych. Część kierowców, z braku odpowiednich narzędzi, nie podejmuje się tego karkołomnego i ryzykownego zimowego zadania. Inni, w obawie o konsekwencje prawne w postaci mandatu, próbują to robić na własną rękę, wykorzystując w tym celu przypadkowe narzędzia, takie jak drabiny przystawne czy różnego rodzaju podesty. Czy to dobre rozwiązanie? 

Zdecydowanie nie. Niewłaściwe narzędzia nie dość, że nie gwarantują komfortu i efektywności prac w trudnych zimowych warunkach, to niejednokrotnie narazić mogą na szwank zdrowie i życie kierowców. Przykładem są choćby drabiny przystawne, które na oblodzonej nawierzchni, pod ciężarem użytkownika nie są w stanie utrzymać stabilności, co w prostej linii prowadzi do zagrożenia upadkiem - tłumaczy Marek Banach, ekspert firmy KRAUSE, producenta urządzeń do pracy na wysokości.

Ratunkiem w tej sytuacji są specjalne konstrukcje, które pozwalają na komfortowe, a co najważniejsze, bezpieczne usuwanie lodu i śniegu zalegającego na dachach naczep samochodowych. Gdyby choć część obleganych przez kierowców TIR-ów parkingów oraz Miejsc Obsługi Podróżnych oferowała takie rozwiązanie, wypadków spowodowanych przez spadające tafle lodu byłoby z pewnością mniej.

Plany poprawy sytuacji

Próby rozwiązania problemu podjęła się Fundacja Truckers Life, która wraz z Polską Unią Transportu oraz Związkiem Pracodawców „Transport i Logistyka Polska” zainicjowała akcję ‘Odśnież trucka’ (odsnieztrucka.pl). Jej inauguracja miała miejsce 10 lutego br. podczas otwarcia pierwszej ogólnodostępnej i darmowej instalacji do odśnieżania, na stacji BP Stobierna przy DK nr 19 w województwie podkarpackim. Jej fundatorem zos...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy