Dołącz do czytelników
Brak wyników

TRANSPORT

3 stycznia 2018

Kierowcy zawodowi jeżdżą coraz bezpieczniej

36
Kierowcy samochodów osobowych, piesi i rowerzyści - w ubiegłym roku te grupy najczęściej stwarzały zagrożenie na drodze.

Organizatorzy akcji społecznej „Profesjonalni kierowcy” na podstawie danych uzyskanych z Komendy Głównej Policji opracowali raport pt. „Bezpieczeństwo na polskich drogach”. Wynika z niego, że w 2016 roku do wypadków na drogach najczęściej - ponad 22 tys. razy - dochodziło z winy kierowców samochodów osobowych. To aż 65,7% wszystkich wypadków, do jakich doszło w ubiegłym roku na polskich drogach. Wśród najbardziej niebezpiecznych uczestników ruchu drogowego znalazły się także najmniejsze jednostki: piesi, rowerzyści oraz motorowerzyści i motocykliści.

Kierowcy samochodów ciężarowych o DMC powyżej 3,5 t. odpowiadali za spowodowanie zaledwie 2,7% wszystkich zdarzeń.

Najrzadziej sprawcami wypadków byli z kolei kierowcy dużych samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, którzy odpowiadali za spowodowanie zaledwie 2,7% wszystkich zdarzeń.

Warto zauważyć, że mała liczba wypadków spowodowanych przez kierowców ciężarówek, to nie jednorazowe zjawisko, ale wieloletni trend. W ciągu minionej dekady liczba zdarzeń drogowych przez nich spowodowanych spadła, i to aż o 45%, z 4019 w 2006 r. do 2201 w 2016 r. - wskazuje Wilhelm Rożewski, manager marketingu i komunikacji w Volvo Trucks Poland.

Jakie czynniki decydują o tym, że kierowcy zawodowi...

Dalsza część jest dostępna dla użytkowników z wykupionym planem

Przypisy