Producent opon premium rozpoczął jazdy testowe elektrycznym samochodem ciężarowym Futuricum na swoim torze testowym Contidrom. Futuricum od marca tego roku jest użytkowany przez operatora logistycznego DPD Switzerland. Podwozie i kabina pojazdu to Volvo FH, które stanowi podstawę dla budowy zelektryfikowanego samochodu stworzonego przez firmę Designwerk Products AG. 19-tonowy samochód ciężarowy ma moc 680 KM, a dzięki pojemności 680 kilowatogodzin, ma na pokładzie największy w Europie akumulator do samochodów ciężarowych. Pozwala to osiągnąć zasięg do 760 kilometrów bez ładunku.
Pojazd porusza się po szwajcarskich drogach w ruchu regionalnym od początku roku i obecnie wyposażony jest w opony z linii produktów Continental EcoRegional – mówi Hinnerk Kaiser, szef działu rozwoju opon do autobusów i samochodów ciężarowych w Continental. Kombinacja Conti EcoRegional HS3 i HD3 umożliwia wysokie przebiegi i wyjątkowo niskie opory toczenia, a tym samym oferuje istotne cechy dla ekonomicznej eksploatacji pojazdów użytkowych z napędem elektrycznym.
Obecne serie testowe mają na celu zwiększenie wydajności pojazdu. Nacisk kładziony jest w szczególności na wydłużenie zasięgu poprzez zmniejszenie oporów toczenia. Oprócz oryginalnych opon w testach porównywane są opony Conti EfficientPro i nowe prototypy. Conti EfficientPro to sprawdzony produkt, który został opracowany specjalnie z myślą o transporcie dalekobieżnym, mając na uwadze oszczędność paliwa. Natomiast, specjalnie wyprodukowane prototypy zostały stworzone w Hanowerze, w Niemczech, w centralnym punkcie badań i rozwoju opon Continental.
Podobnie, jak w przypadku wszystkich napędów elektrycznych, opony pojazdu Futuricum Logistics 18E są narażone na działanie wyższego momentu obrotowego podczas ruszania i przyspieszania - wyjaśnia Hinnerk Kaiser. Jednocześnie masa ciągnika jest zwiększona a jej rozkład zmieniony przez wyjątkowo pojemny akumulator. Dlatego opony muszą mieć nie tylko niski opór toczenia, ale także wytrzymywać większe obciążenia niż opony do porównywalnych pojazdów z silnikami spalinowymi. Powinny być zarazem tak samo trwałe i spełniać te same wymogi bezpieczeństwa, co opony do samochodów ciężarowych o napędzie konwencjonalnym. Zrównoważenie przeciwstawnych celów, zwłaszcza w zakresie przebiegu, hamowania i prowadzenia, na tak wysokim poziomie jest niezwykle wymagające technicznie. Dodatkowo, w obliczu szybkiego rozwoju segmentu e-mobilności, inżynierowie muszą walczyć z czasem. Jako producent opon klasy premium jesteśmy bezkompromisowi w kwestii wymagań – koncepcja rozwoju opon ma na celu znaczne skrócenie czasu rozwoju niezależnie od istniejących generacji opon – mówi Hinnerk Kaiser.
Szwajcarska firma Designwerk Products AG specjalizuje się w przerabianiu samochodów ciężarowych i dostawczych na napędy elektryczne. Oferta obejmuje również mobilne szybkie ładowarki i modułowe systemy akumulatorów. DPD Switzerland jest jednym z wiodących prywatnych dostawców usług ekspresowych i paczkowych w Szwajcarii i obsługuje ponad 24 miliony paczek rocznie. Futuricum Logistics 18E, zamówiony na początku 2021 roku, ma przejeżdżać co najmniej 80 000 kilometrów rocznie. W porównaniu z ciężarówkami napędzanymi silnikiem diesla, elektryczny samochód ciężarowy oszczędza 90 kilogramów CO2 na sto kilometrów – co odpowiada 72 tonom CO2 zaoszczędzonym w ciągu roku.
(Źródło: Continental)