Analiza danych w transporcie - Jak wykorzystać uzyskane informacje?

TRANSPORT

2 godziny dziennie.
10 godzin tygodniowo.
40 godzin miesięcznie.

Od 55% do 70% badanych respondentów z sektora logistyki i transportu odpowiedziało, że spędzają tyle właśnie czasu na zbieranie i analizę danych. Co więcej, 25% podwoiło ten wynik, co oznacza, że pracownicy, którzy pracują z danymi, poświęcają średnio połowę każdego dnia na ich zbieranie i analizę.

Od 55% do 70% badanych respondentów z sektora logistyki i transportu odpowiedziało, że spędzają tyle właśnie czasu na zbieranie i analizę danych. Co więcej, 25% podwoiło ten wynik, co oznacza, że pracownicy, którzy pracują z danymi, poświęcają średnio połowę każdego dnia na ich zbieranie i analizę[1].

Długopis, tabelka i mapa w przeglądarce

W tym miejscu mógłbym od razu napisać o zaawansowanych TMS-ach, czyli narzędziach do zarządzania transportem (Transportation Management System) i coraz bardziej zaawansowanych sposobach zbierania i analizy danych. Czytając fachowe publikacje, nie można oprzeć się wrażeniu, że w zasięgu ręki są liczne systemy, które pomogą szybko zebrać i przetworzyć różne informacje, a podejmowanie właściwych decyzji będzie tylko formalnością. Tymczasem wiele firm dopiero rozważa wprowadzenie narzędzi do automatycznego rejestrowania i analizy danych transportowych. Tak długo, jak doświadczony dyspozytor sprawnie planuje dostawy dla kilkunastu lub kilkudziesięciu pojazdów, a kierowcy są w stanie doręczyć przesyłki w terminie, wydaje się, że nie ma powodów, żeby coś zmieniać. „Lepsze wrogiem dobrego” – to określenie jest aktualne. Sytuacja zmienia się diametralnie, gdy dyspozytor zachoruje, nagle przybędzie zleceń i ubędzie kilka samochodów. Wtedy często słychać inną dewizę: „trzeba wypchnąć cały towar z magazynu”. Przejechanych kilometrów jest nagle nieproporcjonalnie więcej, podobnie jak paczek i palet zwróconych do magazynu, których kierowcy nie zdążyli doręczyć. No i jeszcze te dziesiątki e-maili i telefonów od rozczarowanych klientów.

Strach ma wielkie oczy?

Czy należy się obawiać TMS-a lub innych narzędzi do automatycznego zbierania i analizy danych? Chciałoby się odpowiedzieć, że nie, ale…

Koszty

Liczne reklamy i publikacje próbują nas przekonać, że środki przeznaczone na zakup TMS-a czy innego modułu transportowego, np. do planowania tras, zwrócą się kilkukrotnie. Możemy przeczytać o łatwym i szybkim wdrożeniu, przyjaznym interfejsie użytkownika czy narzędziu wręcz...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy