Wyższy poziom doskonałości w logistyce kontraktowej

AKTUALNOŚCI OPERATORZY LOGISTYCZNI

W czasach pełnych wyzwań i silnej konkurencji o przewagę trzeba się naprawdę mocno postarać. Firmy muszą stale doskonalić procesy, aby wspierać rozwój biznesu swoich klientów. Dobrze rozumieją to pracownicy wrocławskiego magazynu DB Schenker. Dzięki ich zaangażowaniu obiekt otrzymał status silver zgodnie z wymagającym standardem XSITE! Srebrne wyróżnienie do tej pory uzyskało 7 spośród 750 magazynów DB Schenker na całym świecie

Status silver przyznany magazynowi logistycznemu we Wrocławiu podkreśla jego wysoki poziom dojrzałości operacyjnej. Wyróżnienie jest efektem zaangażowania pracowników i odpowiedniego podejścia do Lean Management, opierającego się na ciągłym doskonaleniu procesówmówi Dariusz Doroś, Dyrektor Logistyki Kontraktowej w Klastrze Europy Północno-Wschodniej w DB Schenker.

Proces oceny w korporacyjnym modelu XSITE jest kompleksowy i obejmuje 5 obszarów. Weryfikacji podlegają relacje z klientami i dostawcami, finanse, ludzie i przywództwo, procesy, a także bezpieczeństwo. Obiekt może uzyskać poziom developing, bronze, silver lub gold. Warto jednak podkreślić, że niespełnienie chociaż jednego warunku w obowiązkowych obszarach uniemożliwia walkę o podium.

W 2018 roku magazyn we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie na poziomie bronze. Choć pandemia koronawirusa zmieniła wiele w światowej gospodarce i wpłynęła na nasze procesy, postanowiliśmy zawalczyć i mocno postawić na rozwój. Takie podejście zaowocowało kolejnym wyróżnieniem mówi Paweł Janaszek, Szef Obsługi Logistycznej w Magazynie Logistycznym DB Schenker we Wrocławiu. W codziennej działalności liczy się transparentność, planowanie i kontrola procesów oraz proaktywność. Realizując działania dla naszych klientów, jesteśmy konsekwentni. Wdrażamy rozwiązania, by usprawnić wykonywanie zadań, a wiele z nich to inicjatywy naszych pracowników - dodaje.

Trwałe relacje z partnerami

Wrocławski magazyn DB Schenker prowadzi Regionalne Centrum Dystrybucji dla firmy Hilti. Z globalnym dostawcą dla branży budowlanej operator logistyczny współpracuje już od ponad dekady.

Stworzenie odpowiednich relacji z klientami zgodnie z koncepcją Customer Engagement jest jednym z naszych głównych celów. Z tego powodu musimy mieć stabilną wydajność logistyczną i efektywne procesy. Wspólnie z partnerami logistycznymi w naszej sieci dystrybucji dążymy do zapewnienia doskonałości operacyjnej - mówi Nderim Pelaj, Head of Operational Excellence Distribution w Hilti. W DB Schenker mamy niezawodnego i wydajnego partnera, który stale doskonali swoje działania, aby zwiększyć wpływ na naszą efektywność logistyczną. Teraz zostało to docenione srebrną certyfikacją. Gratulujemy tej imponującej nagrody. Jesteśmy dumni z wieloletniego partnerstwa - dodaje.

Zaangażowanie zespołu

Na sukces w certyfikacji XSITE wpływa zaangażowanie pracowników i przełożonych. Kilkukrotnie w ciągu dnia odbywają się spotkania poświęcone omówieniu postępów w realizacji operacji biznesowych. Niezwykle ważna jest filozofia Kaizen, będąca podstawowym filarem doskonalenia firmy. Magazyn we Wrocławiu jest liderem wśród jednostek DB Schenker w Polsce w zakresie zgłaszania przez pracowników pomysłów, mających na celu usprawnienie procesów. Zatrudnieni sugerują m.in. modyfikacje dotyczące operacji, bezpieczeństwa czy ergonomii, które są analizowane i następnie wdrażane.

Magazyn logistyczny we Wrocławiu o powierzchni blisko 4 tys. mkw. na co dzień zatrudnia 30 osób. Zajmuje się m.in. obsługą zleceń (np. e-commerce), produktów wrażliwych na temperaturę, materiałów niebezpiecznych (ADR) czy towarów dłużycowych mających od 2 do 6 metrów długości. Klienci mogą skorzystać także z usług wartości dodanej (VAS: value-added service).

XSITE to międzynarodowy standard dojrzałości biznesowej wdrażany od 2016 r. w całej logistyce kontraktowej DB Schenker. Zestaw warunków do spełnienia jest bardzo wymagający. Srebrne wyróżnienie przyznano do tej pory 7 spośród wszystkich 750 lokalizacji firmy na całym świecie, 6 z nich znajduje się w Europie, w tym 2 w Polsce. Oprócz Wrocławia, statusem silver może pochwalić się magazyn logistyczny w Teresinie koło Warszawy. Certyfikat bronze otrzymało 90 lokalizacji na świecie – w tym 9 obiektów DB Schenker w Polsce.

(Źródło: DB Schenker)

Przypisy