W duchu Logistyki 4.0 i nie tylko. Relacja z Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog 2021

WYDARZENIA

Rosnący popyt na wysokiej jakości usługi logistyczne, a także na powierzchnie magazynowe generują wyzwania dla operatorów, dyrektorów centrów dystrybucyjnych oraz menedżerów łańcuchów dostaw. Wśród głównych impulsów rozwoju rynku jest sektor e-commerce, który wymusza dywersyfikację kanałów sprzedaży, zmiany w technologii magazynowania i przyspieszoną transformację cyfrową. Zjawiska te znalazły swój wyraz w tegorocznej edycji Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, które odbyły się na przełomie sierpnia i września w Poznaniu.

Sprawna obsługa zamówień czy rozwiązanie problemów zwrotów oraz lokalny rozwój łańcuchów dostaw to tylko kilka z kwestii, które dzięki automatyzacji i robotyzacji można znacznie usprawnić. W targach Modernlog, jak również w odbywających się w tym samym czasie targach ITM Industry Europe, wzięli udział zarówno dostawcy nowoczesnych rozwiązań w duchu Logistyki 4.0, jak i integratorzy systemów czy producenci robotów. Nie zabrakło premierowych prezentacji, wśród nich znalazł się innowacyjny system zarządzania magazynem (WMS) przedstawiony przez firmę Vilniaus Avilda. Stworzono go, wykorzystując elementy sztucznej inteligencji, a przeznaczony jest dla średnich i dużych przedsiębiorstw. Celem zastosowania jest m.in. zwiększenie przepustowości magazynu, a w konsekwencji zmniejszenie kosztów operacyjnych. 

ES Cobot pomaga paletyzować 

Na stoisku Europa Systems znalazł się m.in. ES Cobot – robot kolaboracyjny ułatwiający paletyzację, przydający się szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z relatywnie niską wydajnością procesu. Praca obok robota jest w pełni bezpieczna, operator może łatwo wyprowadzić kompletną paletę bez konieczności zatrzymywania cobota. ES Cobot nie potrzebuje wygrodzeń ani klatki. Obsługuje opakowania typu american box, tray&hood o wadze do 10 kg. 
Urządzenie ma wymiary (dł. x szer. x wys.): 2907 × 1561 × 1600 mm i zasilane jest z sieci. Wydajność wynosi od 8 do 15 kartonów/min. Wśród dodatkowych opcji są: układanie przekładek pomiędzy warstwami, możliwość „obsługi” różnych rodzajów palet, opcja paletyzacji wysokich palet. – Zwarta i kompaktowa budowa zapewnia oszczędność zajmowanej przestrzeni produkcyjnej nawet dwukrotnie w porównaniu z tradycyjną celą robota przemysłowego. Interfejs ES Cobot oparty na tabl...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy