Pozytywny trend będzie kontynuowany. Rozmowa z Cameronem Thorpe, dyrektorem generalnym DCT Gdańsk

ROZMOWA

O tym, jak rozkołysany światowy rynek przewozów morskich wpływa na działalność portu, o biciu rekordów przeładunku i sprawności operacyjnej w mniej przewidywalnych sytuacjach z Cameronem Thorpe, dyrektorem generalnym DCT Gdańsk, rozmawiał Piotr Stefaniak.

Tylko jeden z 15 największych w Europie portów z terminalami kontenerowymi, w Antwerpii, zanotował w 2020 r. wzrost przeładunków (o 1,3%). DCT ze spadkiem 7,2% okupił ten trudny rok dużą czy relatywnie niewielką ceną? 
Analizując cały rok 2020, można powiedzieć, że ta strata była stosunkowo niewielka. Przeładowaliśmy ponad 1,9 mln TEU – mimo wszystkich wyzwań, jakie postawiła przed nami pandemia. Nie było to łatwe zadanie, ale zdrowie i bezpieczeństwo naszych pracowników oraz klientów zawsze było dla DCT Gdańsk najważniejsze.
Warto również podkreślić, że pomimo pandemii COVID-19, w 2020 r. odnotowaliśmy 4 proc. wzrost rok do roku przeładunków pełnych kontenerów na rynek lokalny. Jest to dowód na to, że polska gospodarka jest odporna i odradza się wraz z powrotem koniunktury.

Czy wyniki po pierwszych czterech miesiącach br. wskazują, że ten rok będzie lepszy dla DCT nie tylko w porównaniu do 2020, ale i 2019 r., kiedy nie było zakłóceń spowodowanych pandemią?
Wspomniane wyniki przeładunków na rynek lokalny w ub. roku pokazały, że polski rynek jest odporny na zawirowania, a wyniki za pierwszy kwartał tego roku potwierdziły ten optymistyczny trend wzrostowy. W tym okresie odnotowaliśmy 9-proc. wzrost przeładunków w porównaniu z tym samym okresem w 2020 r. Ponadto pierwszy kwartał b...

Pozostałe 90% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!

Przypisy