Na co zwrócić uwagę szukając magazynu na wynajem?

AKTUALNOŚCI

Wynajem powierzchni magazynowej to niezwykle poważna decyzja dla każdej firmy, na którą składa się bardzo wiele czynników. Poza tymi bardziej oczywistymi, jak cena, warto rozważyć jeszcze kilka innych kwestii, tak aby podjąć najkorzystniejszą dla naszego biznesu decyzję. Zatem na co zwrócić uwagę gdy interesują nas magazyny i hale na wynajem?

Kluczowy parametr - lokalizacja

Położenie magazynu jest bez wątpienia jedną z kluczowych kwestii. Oczywiście najlepiej jeśli powierzchnia znajduje się blisko siedziby firmy, czy też innych ważnych miejsc z perspektywy naszej działalności. Hale zlokalizowane bliżej centrum, choć są na ogół droższe, to bywają praktyczniejsze, a mianowicie jeśli znajdują się w niedalekiej odległości od innych miejsc związanych z działalnością firmy, to zaoszczędzą nam dużo czasu i przede wszystkim paliwa na przejazdy.

W wielu branżach, szczególnie tych specjalizujących się w bezpośredniej wysyłce, kluczowa będzie dostępność do lokalnej sieci drogowej, lub w przypadku wysyłek krajowych i zagranicznych, sieci autostradowej, czy też portu lotniczego.

Jeśli w planach mamy zatrudnienie pracowników, to kolejnym aspektem jest dostęp do rynku pracy. Otóż decydując się na daną lokalizację, trzeba wziąć pod uwagę konieczność dojazdu naszych przyszłych pracowników do pracy. Z jednej strony obiekt powinien być blisko autostrady, ale dobrze jeśli równocześnie będzie dobrze skomunikowany z miastem, tak aby ułatwić tę codzienną podróż. Ze względu na te czynniki popularnością cieszą się oferty magazynów w Poznaniu czy w Katowicach.

Specjalne wymagania

Warto pamiętać, że jeżeli na powierzchni hali planowana jest również działalność produkcyjna, to trzeba upewnić się, że budynek użytkowy do wynajęcia spełnia wymagania ustawowe, lub że można go do nich przystosować. Obiekt musi posiadać stosowne pozwolenia na prowadzenie działalności produkcyjnej, oraz m.in. określone oświetlenie, oraz wentylację. Choć budowane obecnie hale magazynowe posiadają najczęściej pozwolenia na działalność magazynową i lekką produkcję, jednak w przypadku bardziej złożonych projektów przemysłowych za każdym razem trzeba zweryfikować, czy nie są wymagane nowe pozwolenia lub nawet decyzje środowiskowe.

Metraż

Oczywiście powierzchnia magazynowa musi być dopasowana do potrzeb biznesu. Przy określaniu potrzeb bierze się pod uwagę zakres działań i w konsekwencji wybiera optymalne rozwiązanie. Na pewno nie warto decydować się na zbyt dużą powierzchnie jeżeli wiemy, że nie wykorzystamy tego potencjału w pełni. Natomiast w tej kwestii powierzchni dobrze jest myśleć długoterminowo i już teraz zapewnić sobie możliwości dalszego rozwoju. Otóż jeżeli już teraz w planach jest ekspansja działalności, co będzie wymagało większej przestrzeni, to już teraz warto ją sobie zapewnić. Dobieranie powierzchni jest niewątpliwie łatwiejsze od poszukiwań nowego magazynu i kolejnej przeprowadzki. Dlatego już teraz warto podjąć ten temat z właścicielem i być może postarać się o stosowne zapisy w umowie.

Umowa najmu – diabeł tkwi w szczegółach

Przed podpisaniem dokumentów należy dokładnie przyjrzeć się temu co zawiera podana cena wynajmu magazynu, a mianowicie czy uwzględnia ona koszty dodatkowe, takie jak np. wywóz śmieci. Tutaj może okazać się, że najtańsza oferta nie koniecznie będzie najkorzystniejszą, gdyż bardzo prawdopodobnie nie będzie zawierała żadnych z tych udogodnień. Tym samym samodzielne opłacanie dodatkowych usług znacznie podniesie koszty wynajmu. 

Dobrym rozwiązaniem są oferty elastyczne z możliwością dostosowania ich do indywidualnych potrzeb, jak np. elastyczny okres najmu. Do umowy powinny być również załączone takie dokumenty, jak rzut powierzchni obiektu, odpis z księgi wieczystej, w nowych halach pozwolenie na użytkowanie obiektu, oraz Karta Informacyjna Przedsięwzięcia. Dodatkowo jeżeli w hali prowadzona ma być działalność produkcyjna, to powinny zostać dołączone uzgodnienia środowiskowe. Warto także sporządzić protokół zdawczo-odbiorczy zabezpieczający interesy obu stron.

Specjaliści zalecają, aby na tym etapie zwrócić uwagę na wszystko, co jest dla przedsiębiorcy ważne i negocjować niekorzystne punktu umowy.

Przypisy