Magazyn FM Logistic z kolejnym certyfikatem dla zrównoważonego budownictwa LEED®

AKTUALNOŚCI OPERATORZY LOGISTYCZNI

W czerwcu br. magazyn przeładunkowy na platformie logistycznej FM Logistic w Będzinie otrzymał certyfikat LEED® SILVER. Jest to drugi taki certyfikat dla tej lokalizacji w systemie Warehouses and Distribution Centers (W&CD) LEED® v4. Zrównoważone budownictwo to jeden z głównych elementów długofalowej strategii firmy. Kolejne, realizowane obecnie inwestycje również zarejestrowano do tej certyfikacji.

Obiekt FM Logistic uzyskał certyfikat LEED® na poziomie srebrnym zdobywając punkty we wszystkich 6 głównych kategoriach:

  • zrównoważona lokalizacja inwestycji,
  • efektywność gospodarki wodnej,
  • energia i atmosfera,
  • materiały i zasoby naturalne
  • jakość powietrza wewnętrznego
  • innowacje oraz priorytety regionalne

To już drugi certyfikat  LEED® dla tej lokalizacji. W lipcu ubiegłego roku taką samą certyfikację uzyskały 2 hale magazynowe zbudowane tutaj jako pierwsze. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom zwiększyliśmy wydajność energetyczną budynku o 20% oraz zmniejszyliśmy konsumpcję wody pitnej aż o 50%. Zdecydowanie będziemy dalej podążać w tym kierunku, a obiekt w Będzinie jest dla nas referencją przy kolejnych inwestycjach FM Logistic w Polsce - mówi Wiesław Szydłowski, QHSE Director, FM Logistic Central Europe. W tym roku rozpoczęliśmy kolejną rozbudowę magazynu w tej lokalizacji, jak również budowę nowej platformy logistycznej w Wiskitkach w woj. mazowieckim. Obie te  inwestycje również zostały zarejestrowane do certyfikacji  LEED®.

W magazynie zainstalowano wyłącznie oświetlenie LED z automatyczną regulacją i sterowaniem. Każdy element budynku zużywający energię elektryczną został oddzielnie opomiarowany, co pozwala zarządcy obiektu wykryć nieprawidłowe działanie instalacji. Dobór armatury ograniczającej zużycie wody pitnej do celów sanitarnych zapewnia redukcję zapotrzebowania obiektu na wodę o połowę. Niskoemisyjne materiały wykończeniowe zapewniają wysoki komfort użytkowania. Wprowadzenie transportu publicznego na teren obiektu oraz promowanie współdzielonych środków transportu redukuje emisję CO2.

Przedstawicielem Inwestora oraz Generalnym Wykonawcą budowy jest firma NG CONCEPT POLSKA  (spółka należąca do Grupy FM)., która była również odpowiedzialna za przeprowadzenie procesu certyfikacji  przy współpracy  z VVS Architects & Consultants. 

Tak wysoki wynik certyfikacji LEED® potwierdza najwyższą jakość wykonywanych prac budowlanych, troskliwego podejścia do pracowników FM Logistic, przy jednoczesnym dbaniu o środowisko i efektywne wykorzystanie zasobów - mówi Katarzyna Krześniak Sustainable Construction Manager Central Europe, NG Concept Polska. Jest to nasz pierwszy krok w kierunku zrównoważonego budownictwa. Naszym celem, jako firmy odpowiedzialnej za projektowanie i realizację inwestycji FM Logistic na całym świecie, jest opracowanie  do 2030 roku koncepcji magazynu całkowicie neutralnego dla środowiska.

W obiekcie zaplanowano też szereg funkcji i działań edukacyjnych od specjalnych miejsc parkingowych dla pojazdów współdzielonych i  niskoemisyjnych po segregację odpadów do recyklingu.

Platforma FM Logistic w Będzinie zlokalizowana przy autostradzie A1, ok. 20 km od Katowic, posiada obecnie prawie 40 tys.  miejsc paletowych i liczy około 35 tys. mkw powierzchni, w tym 10 tys mkw zajmuje magazyn przeładunkowy. Stąd realizowana jest dystrybucja dla regionu. Obecnie obiekt jest rozbudowywany o kolejne 11 tys, mkw. Oddanie do użytku nowej hali planowane jest na koniec tego roku.

(Źródło: FM Logistic)

Przypisy