GEFCO testuje system zautomatyzowanej kontroli pojazdów

AKTUALNOŚCI OPERATORZY LOGISTYCZNI

GEFCO rozpoczęło roczny test pilotażowy systemu do zautomatyzowanej kontroli pojazdów. Nowatorskie rozwiązanie opracował ProovStation, start-up z Lyonu, specjalizujący się w skanerach uszkodzeń samochodowych wykorzystujących możliwości sztucznej inteligencji. System ma pomóc w optymalizacji kontroli nadwozi i przyspieszyć proces dostaw pojazdów z montowni.

System ProovStation uruchomiono w maju na motoryzacyjnej platformie logistycznej GEFCO pod Paryżem, która przeprowadza kontrole jakości i operacje dostosowywania (customization operations) głównie nowych pojazdów, przed ich przekazaniem na plac składowy i dostawą.

Innowacje zmienią na lepsze łańcuch dostaw w branży motoryzacyjnej

Działający w strefie odbioru pojazdów system ProovStation skanuje auta w celu dokładnej identyfikacji wszelkich uszkodzeń nadwozia i przyspieszenia kontroli. Zaprojektowany z wykorzystaniem opatentowanej technologii optycznej dla profesjonalistów z branży motoryzacyjnej, wykonuje pełne skanowanie 360° każdego pojazdu przy prędkości do 15 km/h, umożliwiając zarządzanie dużymi przepływami pojazdów w ograniczonym czasie. W ramach prowadzonych testów, GEFCO oceni skuteczność systemu w warunkach rzeczywistych i potwierdzi jego skuteczność.

Działamy w stale zmieniającym się środowisku. Konsumenci oczekują szybkich terminów dostaw nowych samochodów, a każde usprawnienie procesów pomaga nam skuteczniej odpowiadać na ich nowe potrzeby. Dlatego testujemy i wdrażamy innowacyjne technologie, takie jak system ProovStation, które tworzą wartość dla naszych klientów, producentów samochodów oraz dla ich klientów końcowych  mówi Amar Sehad, Compound & Workshop Business Line Manager z GEFCO.

Unikalna technologia oparta na SI

System ProovStation rejestruje 1000 zdjęć pojazdu w ciągu trzech sekund, aby wykryć wszelkie uszkodzenia z milimetrową dokładnością. System oparty jest na sztucznej inteligencji o unikalnym algorytmie, który w mniej niż minutę identyfikuje, określa ilościowo i lokalizuje wszystkie uszkodzenia ze zdjęć. Zebrane dane i wyniki, są oznaczane czasowo, geolokalizowane i zabezpieczane, co umożliwia śledzenie pojazdów w całym łańcuchu dostaw.

Jesteśmy podekscytowani współpracą z GEFCO nad badaniem nowej technologii do optymalizacji jakości i wydajności procesu kontroli pojazdów dla klientów GEFCO. Jestem przekonany, że rozpoczęty program pilotażowy przyniesie oczekiwaną wartość i pozwoli nam kontynuować współpracę, co jest ważnym krokiem w naszym rozwoju podkreśla Cédric Bernard, dyrektor generalny ProovStation.

(Źródło: GEFCO)

Przypisy