Centrum Dystrybucji IKEA ma już 20 lat

RYNEK AKTUALNOŚCI

W 2021 roku mija 20 lat od rozpoczęcia działalności Centrum Dystrybucyjnego IKEA. Centrum w Jarostach k. Piotrkowa Trybunalskiego zaopatruje w towar aż 35 placówek szwedzkiej sieci w 12 krajach – od Finlandii po Chorwację. Jest to jeden z największych magazynów IKEA na świecie, w ostatnim roku jedynie magazyn w Chinach przeładował większą liczbę palet.

Magazyn zajmuje 157 000 m2, czyli powierzchnię odpowiadającą 22 boiskom piłkarskim. Pojemność prawie 200 000 m3 pozwala w nim składować jednocześnie ok. 300 000 palet. Na miejscu znajduje się ponad 170 doków załadunkowych, a także 5 kolejowych, co pozwala rozładować wagony bezpośrednio w magazynie. Dziennie obsługiwanych jest ok. 300 samochodów transportujących produkty IKEA.

Jest to nowoczesny obiekt, stale rozbudowywany i ulepszany zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju IKEA People & Planet Positive. Magazyn w znacznej części ogrzewany jest energią odnawialną za pomocą pomp ciepła i dzięki odzyskowi ciepła z geotermalnych ujęć wodnych - mówi Sebastian Kaczmarski, Kierownik ds. Centralnych Operacji Logistycznych, IKEA Distribution Services S.A.

Oświetlenie zewnętrzne w całości wykonano w technologii LED, a wodę w budynku podgrzewa system 16 kolektorów słonecznych. Planowo do użytku oddawane są wózki z bateriami litowo-jonowymi, a jeszcze w tym roku w magazynie zacznie działać farma fotowoltaiczna o mocy 770 kWP.

Długoletnia współpraca z FM Logistic

Magazyn działa 7 dni w tygodniu na 3 zmianach, a w całym obiekcie pracuje ponad 750 pracowników zatrudnionych przez FM Logistic. Firma współpracuje z IKEA od początku istnienia Centrum Dystrybucyjnego, jest operatorem logistycznym magazynu IKEA oraz innych firm, które współpracują z marką. Obecnie operator zapewnia m.in. kompleksową obsługę magazynową zarówno kanału sprzedaży B2B, czyli dostaw do sklepów IKEA, jak i kanału B2C, który obsługuje e-commerce IKEA.

Te 20 lat to dziesiątki milionów przeładowanych palet, ale także zamówień wysłanych do klientów. To praca setek ludzi, dzięki którym produkty IKEA trafiają do sklepów w regionie Europy Środkowo-Wschodniej oraz bezpośrednio do klientów w całej Polsce. Od ponad 20 lat nasza współpraca opiera się na relacjach, szczerości i otwartości. Łączy nas zbliżona kultura organizacyjna, w której nadrzędną wartością są dla nas pracownicy, ich bezpieczeństwo, szacunek i równe traktowanie - mówi Sebastian Kaczmarski.

Wspólne wartości, zaufanie, zrozumienie, a także umiejętność elastycznego dostosowywania się do dynamicznie zmieniających się warunków biznesowych to najlepsza recepta na długoletnią współpracę. Przez ostatnie 20 lat wypracowaliśmy innowacyjne, optymalne rozwiązania logistyczne, które pozwalają nam osiągać doskonałość operacyjną i realizować cele strategiczne oraz kierunki rozwoju obu firm. Zrównoważony rozwój, automatyzacja, robotyzacja, sztuczna inteligencja to również tematy, w których patrzymy w tym samym kierunku i razem wdrażamy najlepsze rozwiązania - mówi Edyta Śmiechowicz, Dyrektor Platformy Logistycznej w Jarostach, FM Logistic.

IKEA wspólnie z FM Logistic często uczestniczą w projektach mających na celu poprawę warunków codziennego życia i ochronę środowiska. Centrum Dystrybucyjne Jarosty wspiera lokalną społeczność, w Jarostach działa również Szkoła Podstawowa im. Margarethy Kamprad ufundowana przez rodzinę Kampradów.

20-lecie działalności Centrum Dystrybucji IKEA wypada w jubileuszowym roku, w 60. rocznicę obecności IKEA w Polsce. Dokładnie 60 lat temu, 27 stycznia 1961 roku, Ingvar Kamprad złożył pierwsze zamówienie na zakup mebli wyprodukowanych w polskiej fabryce. To właśnie od dostawy 500 sztuk krzeseł ÖGLA z drewna bukowego rozpoczęła się wyjątkowa historia IKEA w Polsce.

(Źródło: IKEA)

Przypisy