Dołącz do czytelników
Brak wyników

AKTUALNOŚCI

2 marca 2020

ROTTERDAM NA SZCZYCIE RANKINGU INWESTYCJI W LOGISTYKĘ PORTOWĄ WEDŁUG SAVILLS

0 351
Według najnowszych danych firmy doradczej Savills, Rotterdam jest najbardziej atrakcyjnym portem w Europie dla inwestycji logistycznych, wyprzedzając Barcelonę, Walencję, Antwerpię i Hamburg. Gdańsk, największy port morski w Polsce i jeden z kluczowych terminali kontenerowych na Morzu Bałtyckim, może stać się wkrótce również jednym z najnowocześniejszych w całej Europie, dzięki planowanej budowie Portu Centralnego.

Rotterdam, który zajął pierwsze miejsce w rankingu Savills EPLOI (European Port Logistics Opportunity Index), jest jedną z kluczowych bram, przez którą towary trafiają do Europy kontynentalnej, co rodzi duże zapotrzebowanie na nowoczesną powierzchnię magazynową. Niedobór terenów pod nowe projekty oraz zaostrzone ograniczenia dotyczące wydawania pozwoleń na budowę spowoduje presję na dalszy wzrost kosztów najmu oraz spadek poziomu pustostanów w obiektach logistycznych. Atutami Rotterdamu są również korzystne połączenia kolejowe i morskie z resztą Europy.

POLECAMY

Wzrost handlu międzynarodowego zwiększył przepustowość portu w Barcelonie o 70% w ciągu ostatnich pięciu lat, co jest najszybszym wzrostem spośród pięciu największych rynków. W rezultacie stolica Katalonii zajmuje drugie miejsce w rankingu Savills EPLOI z wynikiem 94,33. Trzecia jest Walencja z wynikiem 89,93, gdzie czynsze za najlepsze nieruchomości logistyczne w wyniku wzrostu o 13% w ciągu ostatnich trzech lat wynoszą obecnie 54 euro za m kw., czyli nadal mniej niż w Barcelonie. Względnie niska płaca minimalna w Hiszpanii zapewnią operatorom logistycznym bardziej korzystne warunki do rozwoju, biorąc pod uwagę wysoką dostępność pracowników na lokalnym rynku pracy.

Zgodnie ze wskaźnikiem Savills EPLOI, Rotterdam, Barc...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy