Dołącz do czytelników
Brak wyników

WYDARZENIA

4 stycznia 2019

Relacja z 10. edycji kongresu Modern Warehouse 2018

0 527
Blisko trzystu uczestników wjechało z jubileuszową edycją Ogólnopolskiego Kongresu Magazynowania i Logistyki Modern Warehouse na dziesiąte piętro logistycznego wtajemniczenia. W towarzystwie gościa specjalnego, dwudziestu dwóch prelegentów, dwudziestu dwóch panelistów w dyskusjach, sześciu zdobywców medali KMW Logisys CUP, trzech najlepszych start-upów konkursu LOG UP – Logistics Start-up Bank, dwóch Mistrzów Świata – dwa listopadowe dni upłynęły zdecydowanie za szybko.

Otwierający kongres panel jubileuszowy, będący okazją do weryfikacji zmian, jakie zaszły na przestrzeni tych dziesięciu lat w branży logistycznej, rozpoczęty został wykładem gościa specjalnego edycji, dr Aleksandry Przegalińskiej – badaczki rozwoju nowych technologii, sztucznej inteligencji i technologii ubieralnych. Jego tematem było zastosowanie uczenia maszynowego w logistyce i botyka, której rozszerzeniem była prezentacja kolejnego z prelegentów, Piotra Kaczmarka. Dyrektor rozwoju w firmie Pirxon opowiadał o robotyzacji procesów biznesowych (RPA) na konkretnych przykładach, m.in. firm logistycznych. Bartek Tulejko, partner M4 Real Estate, zaprezentował aplikację mobilną Log-hub, na żywo tworząc raporty analizujące dane zebrane z łańcucha dostaw. Panel jubileuszowy zamknął Bartosz Jacyna, menedżer projektów strategicznych Logisys, którego prezentacja była refleksją nad wynikami kolejnego badania Panelu Polskich Menedżerów Logistyki.

POLECAMY

Automatyzacja procesów źródłem sukcesów?

Kwestię automatyzacji procesów w logistyce poruszyli w kolejnym panelu praktycy. Jerzy Sobieszczuk, dyrektor łańcucha dostaw regionu Polski i Węgier Lantmannen Unibake Poland, podzielił się swoimi wrażeniami z placu budowy kolejnego magazynu automatycznego przedsiębiorstwa. Marcin Domarecki, PL Branch, shipping line manager Avon Distribution Polska, opowiedział, jak w centrum dystrybucji w Garwolinie dzięki projektowi „One Warehouse” udało się przygotować na pakowanie czegoś, co może być wszystkim, a tylko konsultantka wie, co zamówi… Jak włączyć największy w Polsce automatyczny magazyn wysokiego składowania w istniejące procesy logistyczne? Dominik Tylczyński, dyrektor Działu Consultingu ITInteco Business Solutions (Grupa Amica), projekt integracji systemu WMS z ERP w Amice ma za sobą. Podzielił się swoim doświadczeniem i spostrzeżeniami z jego realizacji z uczestnikami kongresu. Philipp Striebel, partner manager DACH and Eastern Europe AutoStore System, zasypał uczestników ciekawymi realizacjami z wykorzystaniem systemu AutoStore z takich firm, jak XXL Sport & Villmark, Catch of the day, Lufthansa, Brack czy Puma.

Podsumowaniem panelu była dyskusja moderowana przez Bartosza Jacynę i Łukasza Musialskiego z Logisys, w której uczestniczyli Marcin Domarecki z Avon, dr inż. Andrzej Bobiński (prezes Logifact- -Systems), Mikołaj Ruta (dyrektor R&D WDX), Mariusz Puto (general manager Mantis Polska) i Dariusz Szymański (prezes Logisystem).

Tegoroczny kongres był bogatszy o nową formułę prezentacji produktów i usług dla logistyki – scenę dostawców. Poprowadził ją Artur Olejniczak, project manager Instytutu Logistyki i Magazynowania,a swoje „pięć minut” na scenie miały takie firmy, jak Cushman & Wake#eld Polska, Colian Logistic, Eco Light LED Technology, HIT Kody Kreskowe, Logisystem, Koncept-L, Mantis Polska i PROVOST Polska.

Nowy magazyn w nowych realiach rynkowych

Podczas kolejnego panelu przybliżyliśmy kwestię rynku powierzchni magazynowych w konfrontacji z indywidualnymi oczekiwaniami biznesowymi. Na jakie powierzchnie magazynowe jest popyt i dokąd zmierza rynek? Piotr Bzowski, leasing and development director P3 Logistic Parks Poland, zaprezentował realizacje magazynowe z Europy dla Lamborghini i Ducati, VF Corporation, DHL, Ingram Micro i Faurecii. Z kolei Stefan van Hoof, managing director Clipper Logistics, z perspektywy użytkownika wynajmowanej powierzchni opowiedział o swoich oczekiwaniach i ich realizacji przez dewelopera.

Łukasz Musialski, konsultant logistyczny z Logisys, w swojej prelekcji starał się wyjaśnić, dlaczego projektując własny magazyn, warto skupić się w większej mierze na własnych potrzebach zamiast bezwiednie powielać nowoczesne rozwiązania stosowane przez inne firmy. Każdy biznes wymaga dopasowanych do siebie rozwiązań, a wybór najlepszej technologii często określany jest przez specyfikę towaru, w związku z czym automatyzacja jest dobrym rozwiązaniem dla każ...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy