Dołącz do czytelników
Brak wyników

WYDARZENIA

7 czerwca 2022

NR 3 (Maj 2022)

Produkcja i dystrybucja pod jednym dachem

0 182

Relacja z Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych w Centrum Dystrybucyjnym x-kom

W kolejnej edycji Profesjonalnych Warsztatów Magazynowych gościliśmy w firmie x-kom w Częstochowie. W warsztatach uczestniczyło ponad 60 osób zainteresowanych profilem działalności x-kom, największego sprzedawcy komputerów PC w Polsce. Jednak x-kom to nie tylko firma handlowa – specjalizuje się również w branży technologicznej, produkując komputery pod własną marką oraz do gamingu. 
 

Pierwszym punktem line tour’upo x-kom była więc strefa produkcji. Jednym z profili działalności x-kom jest montaż i rozbudowa komputerów. Wieloletnie doświadczenie w zakresie doboru komponentów pozwoliło x-kom stać się geekiem w tej dziedzinie. Dzięki zdobytej wiedzy klienci mogą otrzymać spersonalizowane komputery dopasowane do własnych potrzeb. Firma stworzyła desktopy własnej marki, z tym, że podstawową linią stała się linia G4M3R dla graczy, w tym również dla profesjonalnych e-sportowców. Warto dodać, że drużyna x-kom AGO, używając właśnie G4M3R, odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej.   

POLECAMY

Produkcja

Ze względu na ilość gam oraz konfigurację produktów x-kom prowadzi produkcję gniazdową. Obecnie w produkcji znajduje się ok. 3000 konfiguracji. Klient może samodzielnie wybrać komponenty, które dział produkcji dla niego zmontuje. Aby zapewnić najlepszą jakość komputerów, po montażu każdy z nich przechodzi testy funkcjonalności i stabilności. Firma opracowała autorskie rozwiązanie – serwer, z którego konfigurowany komputer po zalogowaniu ściąga pakiet sterowników i po instalacji przechodzi pełnowymiarowy test. Aplikacja pozwala na sprawdzenie wielu podzespołów komputera: dyski, procesor, karty graficzne i dźwiękowe, pamięć RAM i połączenia sieciowe. Każde odstępstwo powoduje, że jednostka trafia do weryfikacji serwisowej.

Magazyn

Przyjęcia w Centrum Dystrybucyjnym nadają rytm pracy całej firmy. Dwa lata temu wdrożono oprogramowanie koordynujące awizacje dostaw. Timeslot, bo tak się nazywa ten program, został dostosowany do specyfiki x-komu. Obecnie w TS jest zarejestrowanych 338 użytkowników spoza awizacji, którzy zdalnie bookują godziny przyjazdów, które stanowią 95% wszystkich dostaw. Pozwala to zaplanować kolejne dni pod względem zasobów ludzkich oraz ograniczyć fluktuacje w ilościach dostarczanych dziennie produktów. Produkty podczas przyjęcia dzielone są na te, które trafią do lokalizacji stockowych, do pickingu manualnego oraz do magazynu automatycznego.

Magazyn automatyczny 

Magazyn x-kom składa się z pięciu kondygnacji podwójnego składowania pojemników na wysokości 11 m i jest rozpięty na długości 110 m. Każde piętro połączone jest windami: 4 załadunkowe i 4 rozładunkowe, które pracują ze średnią prędkością ok. 60 km/h. Na każdym piętrze pracują wózki  transportowe zwane „shuttle”, których jest 38 sztuk, po 19 na każdą stronę, poruszające się ze średnią prędkością ok. 40 km/h. Wózki wyposażone są w optykę rozpoznającą pozycje pojemników z firmy Peperl+Fuchs. Magazyn automatyczny posiada 294 88 miejsc pojemnikowych, które zarządzane są przez system LVS. Automatyczny Magazyn ściśle współpracuje ze stacjami pakowa...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy