Dołącz do czytelników
Brak wyników

AKTUALNOŚCI

30 lipca 2019

Porty Szczecin i Świnoujście obsłużą więcej pociągów towarowych

0 204
29 lipca 2019 r. minister infrastruktury Andrzej Adamczyk uczestniczył w podpisaniu przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA umów za prawie 1,5 mld zł na poprawę kolejowego dostępu do portów morskich w Szczecinie i Świnoujściu.

Efektem prac będzie wzrost potencjału gospodarczego województwa zachodniopomorskiego. Projekty są realizowane z dofinansowaniem unijnego instrumentu finansowego CEF „Łącząc Europę”.

POLECAMY

Podpisane dzisiaj umowy na lepszy dostęp koleją do portów w Szczecinie i Świnoujściu oznacza poprawę ich skomunikowania z resztą Polski.  Efektem prowadzonych prac będzie wzrost potencjału polskich portów - obsługa koleją większej ilości towarów, sprawniejsza odprawa cięższych i dłuższych pociągów. Zdajemy sobie sprawę, że inwestycje w polskie porty są jednocześnie inwestycjami w polska gospodarkę – powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.  

Budowa obejmie stację Szczecin Port Centralny i Świnoujście - infrastrukturę kolejową w zarządzie PKP PLK SA oraz terminal kontenerowy Ostrów Grabowski (teren Portu Szczecin), a także  tory zdawczo-odbiorcze (teren Portu Świnoujście). Po przebudowie porty będą mogły obsługiwać dłuższe pociągi. Przewoźnicy towarowi zwiększą możliwości dzięki skróceniu do kilkudziesięciu minut czasu załadunku i rozładunku towarów. Porty przyjmą i odprawią znacznie więcej ładunków, co wpłynie na wzrost konkurencyjności przewozów towarowych i potencjału portów oraz rozwój gospodarczy. W Szczecinie i Świnoujściu planowane prace obejmują przebudowę ok. 100 km torów, 3 wiadukty i most. Planowana jest także elektryfikacja niektórych torów. 

Port Morski w Szczecinie 

W ramach projektu, na stacji Szczecin Port wybudowanych zostanie 61 km torów. Zmodernizowanych zo...

Pozostałe 70% treści dostępne jest tylko dla Prenumeratorów

Co zyskasz, kupując prenumeratę?
  • sześć numerów magazynu „Logistyka a Jakość”,
  • dodatkowe artykuły niepublikowane w formie papierowej,
  • dostęp do czasopisma w wersji online,
  • dostęp do wszystkich archiwalnych wydań magazynu oraz dodatków specjalnych...
  • ... i wiele więcej!
Sprawdź szczegóły

Przypisy